سیاستاخبارTOP

سخنرانی مولوی عبدالسلام حنفی، معاون رئیس الوزاری امارت اسلامی افغانستان در نشست فارمت مسکو

کابل /28 میزان / باختر

سخنرانی مولوی عبدالسلام حنفی، معاون رئیس الوزاری امارت اسلامی افغانستان در نشست فارمت مسکو (20 اکتوبر 2021)

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله و الصلوة و السلام علی خیر خلقه محمدٍ و علی آله و اصحابه اجمعین:

اما بعد:

جناب آقای سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراتیف روسیه، نمایندگان محترم کشورهای شرکت‌کننده در نشست و همه حاضرین در سالون،

وقت همه  شما بخیر،

خیلی خوشحالم که این‌بار در حالی در نشست فارمت مسکو اشتراک می‌کنم که صلح و ثبات به افغانستان برگشته است و حاکمیت ملی دو باره اعاده شده است. به یاد دارم، نخستین بار در نومبر سال 2018 در نشست فارمت مسکو در همینجا اشتراک نمودیم. در آن زمان دغدغه‌ و نگرانی جدی حاضرین مجلس از ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان بود. اکنون، با وجود اینکه یک تحول تاریخی در 15 اگست رقم خورد، اما این تحول بدون خونریزی و ویرانی صورت گرفت.

اکنون که حکومت جدید اسلامی تحت زعامت امارت اسلامی افغانستان شکل گرفته است، به حیث یک حکومت مسوول به تمامی کشورهای جهان، منطقه به ویژه به همسایه‌های ما اطمینان می‌دهیم که وضع امنیتی افغانستان قابل اطمینان است و هیچ تهدیدی برای کشورهای دور و نزدیک در افغانستان وجود ندارد. حالا افغان‌ها صاحب یک حکومت مسوول، متعهد به منافع ملی، و حافظ آزادی سیاسی کشور خویش است. همچنان، حکومت فعلی به جامعه بین المللی اطمینان می‌دهد که به حیث یک حکومت مسوول تمامی مسوولیت‌های ملی و بین المللی اش را به خوبی درک می‌کند.

حاضرین محترم،

ما به تاریخ 15 اگست زمانی وارد شهر کابل شدیم که مردم کابل و سران مردمی از نیروهای امارت اسلامی افغانستان خواستند که برای حفظ جان، مال و تأسیسات ملی وارد شهر کابل شویم. مسوول نخست اداره‌ی پیشین همه‌را با فرار غیر مترقبه‌اش غافلگیر نمود.، ما مجبوراً وارد شهر شدیم و رهبری امارت اسلامی برای سر و سامان دادن ماشین حکومتداری یک کابینه سرپرست را اعلام نمود.

رهبری امارت اسلامی افغانستان تلاش نموده است تا حضور تمامی اقوام و اقشار جامعه‌ی افغانستان را در حکومت جدید اسلامی یقینی نماید. باید به یاد داشته باشیم، تحول اخیر، یک تحول انقلابی‌گونه بود. اما ما به مردم خود اطمینان می‌دهیم که پروسه اصلاحات در ساختار سیاسی کشور ادامه دارد. نباید فرآموش کرد، که پروسه اصلاحات در نظام‌های سیاسی زمان‌گیر می‌باشد. اما عزم و اراده‌ی جدی در رهبری ما وجود دارد که حکومت جدید خدمات معیاری و سریع به مردم ما ارائه نماید.

شما همه شاهد استید که مردم افغانستان در جریان بیست سال گذشته از فساد گسترده‌ خیلی رنج بردند. متأسفانه فساد در رژیم گذشته تمامی بخش‌های ساختار سیاسی را در بر گرفته بود و با وجود وعده‌های زیبا در مجامع بین‌المللی، تا آخرین لحظه رژیم قبلی، هیچ پیشرفتی در عرصه مبارزه با فساد اداری صورت نگرفت و سران نظام قبلی از هر فرصتی برای زراندوزی و حیف و میل کردن ثروت‌های ملی استفاده نمودند. ما حکومتی را به ارث بردیم که قرضدار همسایه‌ها بود. حتا ماه‌ها معاش مامورین را نیز نپرداخته بود.

حکومت جدید اسلامی، در  مدت زمان کم ثابت ساخت که در امر مبارزه با فساد اداری و حکومتداری خوب خیلی جدی است و کم‌ترین مدارا در مقابل فساد وجود ندارد. ما درک می‌کنیم که مردم ما از جنگ‌های تحمیلی بیگانه‌ها، تحمیل ساختارهای سیاسی بیگانه و فساد گسترده به ستوه آمده‌بودند. این مسوولیت حکومت ما است تا برای مردم خویش مانند دیگر ملت‌های جهان خدمات خوب ارائه نماییم.

حضار گرامی،

حکومت فعلی توانست پس از بیشتر از چهل سال جنگ و ویرانی، برای نخستین بار حاکمیت نظام را بر تمامی بخش‌های کشور تضمین نماید. افغانستان اکنون ساختار سیاسی دارد که دارای سلسله مراتب واضح، قومانده واحد و یک‌دست می‌باشد. ما در افغانستان دیگر چیزی بنام جزیره‌های قدرت نداریم.

حکومت کنونی تمامی ارکان دولت جدید که عبارت اند از قلمرو، حکومت، حاکمیت ملی و جمعیت را با خود دارد. و مردم ما از این دست‌آورد بزرگ خیلی خوشحال اند. بنابراین، از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که حکومت فعلی افغانستان را به رسمیت بشناسد. مردم ما برای نخستین بار صاحب یک حکومت سرتاسری می‌شوند، توقع دارند که جامعه جهانی با حکومت شان تعامل رسمی داشته باشد. انزوای افغانستان به نفع هیچ جهت نیست. و این در گذشته نیز ثابت شده است. حکومت افغانستان آماده است که روی تمامی نگرانی‌های جامعه جهانی به تمام وضاحت، شفافیت و صراحت گفتگو نماید.

اشتراک کننده‌گان محترم،

می‌خواهم یادآور شوم که مردم افغانستان به هیچ کشور و ملت جهان اراده‌ی ضرر رساندن را ندارد. ما به حیث یک ملت متمدن، دارای دین، فرهنگ و ارزش‌های عالی انسانی می‌خواهیم در یک فضای مسالمت‌آمیز زنده‌گی داشته‌باشیم. ما با کشورهای همسایه، منطقه وجهان  روابطی می‌خواهیم که بر اصل احترام‌گذاری به حاکمیت ملی و احترام متقابل استوار باشد.

با استفاده از این تربیون، بار دیگر بر ایالات متحده امریکا صدا می‌کنیم ریزرف‌های بانک مرکزی افغانستان را از انجماد بیرون نماید. این در حقیقت مال و ثروت مردم افغانستان است و نباید بهای تفاوت نظر سیاسی را مردم رنج‌دیده‌ی ما بپردازند. می‌خواهم واضح بسازم، که امارت اسلامی افغانستان در گذشته نیز ثابت ساخته است که برای حفظ آزادی، ارزش‌های ملی و دینی و منافع علیای کشور زیر هیچ گونه فشار آماده‌ی معامله‌ی نخواهد شد که برای مردم ما قابل قبول نباشد. گزینه‌ی فشار در گذشته ثابت شده که نتیجه نمی‌دهد. خوب است از درِ تفاهم  با هم تعامل داشته باشیم. امارت اسلامی به حیث یک حکومت مشروع و مسوول آماده‌ی هر گونه تعامل متمدن با بقیه‌ی جهان است.

در پایان بار دیگر از فدراتیف روسیه بخصوص از آقای وزیر امور خارجه تشکر مینمایم که این فرصت را مساعد ساخت تا پیام حکومت و مردم افغانستان را با کشورهای شرکت‌کننده شریک بسازیم.

بقیه‌ی روز تان خوش!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا