اخبارجهان

سنای امریکا، بودجه جدید آن کشوررا تصویب کرد

 

کابل ۵  جدی  باختر

سنای آمریکا لایحه‌ یی ۱.۷ تریلیون دلاری بودجه سال آینده آن کشور را تصویب کرد.

بودجه جدید، در برگیرنده صدها میلیارد دلار هزینه‌های نظامی است و چهل و پنج میلیارد دالر هم برای اوکراین، اختصاص یافته است.

سنای آمریکا این لایحه‌ی مفصل چهار هزار و یک صدوپنجاه وپنج صفحه‌ یی را، با حمایت هردو حزب با شصت وهشت رأی موافق، دربرابر بیست ونه رأی مخالف به تصویب رساند.

این لایحه که بودجه دولت آمریکا را تا 30 سپتامبر 2023 تأمین می‌کند، پیش از آغاز تعطیلات سال نو، باید به تصویب مجلس نمایندگان برسد.

دراین لایحه، حدود 858 میلیارد دلار برای هزینه‌های نظامی، 772.5 میلیارد دلار برای برنامه‌های مختلف داخلی و 45 میلیارد دلار برای دور دیگری از کمک‌های نظامی و اقتصادی به اوکراین، در نظر گرفته شده است.

برخی گروه‌های مدافع حقوق مهاجران معتقدند که دراین لایحه، درباره کمک با  دهها هزار پناه‌جوی افغانی، که پس از استقرار دوباره امارت اسلامی در افغانستان با وعده های زیاد به امریکا انتقال یافته اند، چیزی گفته نشده است.

بسیاری از آن‌ها از طریق برنامه‌ی “اقامت مشروط بشردوستانه” به آمریکا آورده شدند که امکان ورود سریع آن‌ها به آمریکا و مصونیت دوساله ازاخراج شدن را برای‌شان فراهم کرد،اما این دریچه امید دوساله‌ تابستان آینده بسته می‌شود.

درین لایحه‌ اقامت دائم پناه‌جویان افغانی که هر دو حزب از آن حمایت می‌کردند، راه حلی پیشنهاد شده بود که براساس آن پناهندگان افغانی می‌توانستند، با گذشتن از مراحل اضافه‌تر بررسی و رعایت الزامات خاص، وضعیت ثابت‌تری پیدا کنند.

اما با وجود حمایت تمام طیف‌های سیاسی از این لایحه، تعدادی از سیاست‌مداران جمهوری‌خواه، دلایل امنیت ملی را پیش کشیده و تردیدهایی در مورد کامل بودن روند بررسی آن مطرح کردند.

لایحه‌یی اقامت دائم پناهجویان افغانی، درنهایت ازلایحه‌ی هزینه‌های مجلس سنا حذف شد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا