سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

سیاست ورزان؛ باید سنجیده و مبتنی بر واقعیت ها حرف بزنند

تبصره: کابل، ۳ میزان، باختر
سیاست ورزان٬ بخصوص آنانی که در راس حکومت ها قرار دارند باید سنجیده و مبتنی بر واقعیت ها حرف بزنند، فرار از واقعیت ها و نشانه گرفتن دیگران راه حل نیست.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ وزارت خارجه امارت اسلامی در خصوص گفته های شماری از سران کشور ها در مجمع عمومی سازمان ملل که به اصطلاح از حضور گروه های هراس افگن در افغانستان گفته اند واکنش نشان داده است .
در این میان گفته های جوبایدن رئیس جمهوری امریکا و شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در خور دقت است.
شهباز شریف‌؛ نخست‌وزیر پاکستان با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان گفته است« اسلام‌آباد با جامعه جهانی نگرانی مشترکی درباره تهدید گروه‌های تروریستی از سوی افغانستان دارد.»
او از القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان و بعضی گروه‌های دیگر به عنوان تهدیدهای تروریستی از سوی افغانستان یاد کرد و خواهان برخورد جدی با این گروه‌ها شد.
این در حالی است که شماری معدودی از کشور های دیگر که بیشتر در رکاب امریکا قرار دارند٬ در هفتاد و هفتمین نشست مجمع سازمان ملل متحد از تهدید تروریزم علیه جهان از خاک افغانستان ابراز نگرانی کردند٬ نگرانی های که بیهوده است مگر شماری معینی از کشور روی برنامه های که دارند اینگونه بیانات تکرار میکنند.
وزارت خارجه امارت اسلامی در واکنش به نگرانی‌های برخی کشور‌ها به شمول امریکا و پاکستان مبنی بر اینکه افغانستان مکان امن برای تروریستان مبدل شده اند می‌گوید این نگرانی‌ها متکی بر معلومات نا درست است.
باید گفت که سیاست ورزان شماری از کشور بیشتر به آدرس افغانستان و امارت اسلامی گفته های خیالی وواهمی دارند و بیشتر اتهاماتی را طوطی وار بیان میدارند که از زبان مقام های امریکایی بیرون میشود.
امروز امریکا اتهام های نادرستی را در برابر امارت اسلامی بیان میدارد و شماری از کشور ها و سیاست ورزان خارجی که به گونه یی مدیون امریکا اند و یا تعهداتی در برابر این کشور دارند و یا هم منافع خاصی آنان را به امریکا نزدیک کرده است پیروی نامناسبی از امریکا میکنند٬ سیاست کنونی امریکا در قبال امارت اسلامی تحمیل فشار بر نظام موجود در افغانستان است٬ در حالی که به جز یک کشور همسایه٬هیچ کشوری در اطراف افغانستان نیست که چنین گفته ها داشته باشند برخلاف آنان از همکاری امارت اسلامی برای کاهش مشکلات سخن گفته اند٬ ازبکستان٬ ایران٬ ترکمنستان٬چین از موضع گیری امارت اسلامی حمایت کرده اند مگر برخی کشور‌ها در تلاش اند تا افغانستان را به عنوان مرکز امن تروریزم به جهان معرفی کنند که این کار٬ ناسازگار با واقعیت های موجود در این کشور است.
بهتر این خواهد بود که چنین کشور ها به جای نگرانی‌ها و اتهامات بی‌جا٬ با امارت اسلامی راه تعامل مثبت را در پیش گیرند و به جای چیغ زدن در عقب تربیون ها٬ مصروف کردن رسانه‌ها و یا هم صادر کردن اعلامیه‌ها٬ نظریات و نگرانی‌های خویش را روبرو با امارت اسلامی شریک سازند.
سیاست ورزان که تلاش دارند با تقلید از دیگران افغانستان مکان امن هراس افگنان معرفی کنند بیشتر به کمک ها و پاداش های مالی امریکا چشم دوخته اند در حالی که وظیفه دارند تا مسئولانه به مشکلات کشور های خود رسیدگی کنند و برای عبور از وضعیت ناهنجار اقتصادی که کشور های شان با آن مواجه اند طرح و برنامه ریزند و مردمی عمل کنند٬ نمیشود که برای فرار از واقعیت تلخ کشور های خود و تغییر اذهان در جوامع شان٬ کشوری دیگری را نشانه گیرند و بیشترتلاش دارند که به جای همسویی با واقعیت ها در منطقه از قاعده های امریکا پیروی کنند٬ در حالی که این کار درست نیست و ایده همکاری و همسویی منطقه یی را آسیب میرساند و بی اعتمادی را میان کشور های همسایه ببار میآورد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا