سیاستاخبارTOP

سیاست ورزان کشور همسایه دیدگاه واحد ندارند

کابل، 9 میزان، باختر
گفته های اخیر دو مقام ارشد حکومت پاکستان در باره افغانستان نشان میدهد که سیاست ورزان این کشور دیدگاه واحد با هم ندارند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد؛ اخیراً شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در سخنرانی در هفتا دو هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت « پاکستان مانند کشورهای دیگر جهان، نگران فعالیت گروه‌های عمده تروریستی از افغانستان است.»
این گفته های نخست وزیر پاکستان ادامه گفته های شماری از مقام های کشور های دیگر است که تربیون سازمان ملل را فرصتی برای تبلیغ خود یافتند و به آدرس افغانستان در حالی که هیچ مدافعی در هفتا دو هفتمین مجمع سازمان ملل نداشت چیزی های را بیان داشتند که واقعیت نداشت.
این گفته ها میتواند بخشی از برنامه شماری معینی از کشور ها برای به انزوا کشیدن افغانستان بوده باشد.
اما بلاول بوتو زرداری؛ وزیر خارجه پاکستان٬ انزوای افغانستان را حرکت ناشایسته خواند و از پیامد اسفبار آن برای افغانستان و منطقه هشدار داد او برخلاف نخست وزیر کشورش بر تعامل با امارت اسلامی افغانستان تاکید کرد.
گفته های نخست وزیر پاکستان واکنش های را در میان افغانان در پی داشت از این جمله، شیر محمد عباس استانکزی معین سیاسی وزارت خارجه در واکنش‌ به اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان مبنی بر اینکه افغانستان به مکان امن تروریستان تبدیل شده است می‌گوید «اگر برای رفع گرسنگی خودتان نان پیدا می‌کنید ما را قربانی نکنید».
او گفته است که مشکلات پاکستان را درک می‌کند، اما این کشور نباید از افغانستان و وضعیت آن سوءاستفاده کند… مقام‌های پاکستانی برای جلب رضایت غربی‌ها عفت کلام را در صحنه بین‌المللی زیر پا می‌گذارند.
به دنبال گفته ناسنجیده شهباز شریف٬ شماری از دیپلماتان پاکستان به سرعت در صدد ترمیم گفته های او شدند.
یک مسئول سفارت پاکستان در کابل گفته است ابراز نگرانی از سوی پاکستان نباید به عنوان دشمنی تلقی شود. اسد عباس، کاردار سفارت پاکستان در کابل به رسانه خصوصی گفته است که رهبری دو کشور باید نگرانی‌های خود را در میان بگذارند.
این دیپلمات پاکستانی با ياد آوری از کمک‌های کشورش گفته است: مردم پاکستان و افغانستان روابط مثبت و حسنه‌ای دارند و روابط بین این دو کشور با یک ابراز نظر نباید ارزیابی شود.
از دید آگاهان٬ مقام های پاکستانی در خصوص افغانستان و راهکار در برابر این کشور دیدگاه واحد ندارند و مسئله افغانستان را بیشتر برای تبلیغ خود و کسب حمایت های بیرونی مطرح میکنند٬ در حالی با در نظرداشت منافع که پاکستان با منطقه دارد٬ بهتر خواهد که آنان اقدامات مهم تری را روی دست بگیرند. یکی از این اقدامات تعامل فعال و سازنده با افغانستان است که در آن بزرگ نمایی مشکلات افغانستان نه باید جا داشته باشد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا