(DR)اخبار(DR)جهان

سیل در لبیا؛ فاجعه آفرید، احتمال مرگ ۲۰ هزار نفر وجود دارد

کابل   ۲۵ سنبله  باختر

منابع  وابسته به سازمان ملل میگویند: سیل  در لبیا فاجعه خلق کرده است، حجم این فاجعه باور نکردنی است و  احتمال مرگ ۲۰ هزار نفر وجود دارد.

توفان دانیال روز یک‌شنبه هفته گذشته بخش های از لبیا را فرا گرفت  و بیشترین آسیب به شهر ساحلی درنه وارد شده است، جائیکه دو بند آب شکست و سونامی را بوجود آورد، شهردار درنه روز جمعه، ۲۴ سنبله تخمین زد که بین ۱۸ تا ۲۰ هزار نفر در این حادثه جان باخته باشند.

سازمان جهانی صحت گفته است که سیل بر شهرهای دیگر لیبیا در شمال اینکشورهم اثر گذاشته است.

منابع  سازمان ملل تخمین زده اند که احتمال مرگ ۲۰ هزار تن در این رویداد طبیعی وجود دارد، هزاران نفر دیگر ناپدید اند و حدود یک میلیون نفر  به کمک های اضطراری نیاز دارند

این سازمان می‌گوید که اگر نسبت به وقوع این سیل هشدار داده می‌شد و تخلیه ساکنان مناطق آسیب دیده به موقع صورت می‌گرفت، «می‌توانستیم شمار تلفات انسانی را کاهش دهیم

بعد از کشیدگی های سیاسی در لبیا، برای مراقبت از دو بند آب در  درنه  توجه چندانی نشده  بود و تخریب این دو سد، در کنار یک رویداد طبیعی میتواند جنبه های حقوقی هم داشته باشد.

لبیا از سوی دو دولت جداگانه رهبری میشود و شهر درنه خارج از اداره طرابلس است، حکومت مستقر در طرابلس که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده دستور تحقیق در مورد شکستن دو سد در  شهر درنه را داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا