اخبارجامعهصحت

شمارواقعات مثبت بیماری کرونا درکشور افزایش یافته است

کابل،۲ اسد،باختر
داکتران در شفاخانهٔ افغان-جاپان ، می‌گویند در دوماه اخیر تعداد بیماران مبتلا به کرونا ده درصد در این شفاخانه افزایش یافته اند.
به گزارش آژانس خبری باختر؛ داکتر زلمی ریشتنی مسئول شفاخانهٔ افغان-جاپان میگوید: روزانه به گونهٔ میانگین دو یا سه بیمار کوید نزده را بستر می‌کنند.
وی اضافه کرد،نزدیک به ۶۵ الی ۷۰ مریض بستری داریم، نسبت به دو ماه پیش اکنون ده درصد مریضان این بیماری افزایش یافته است.”
اما وزارت صحت عامهٔ از کاهش تعداد مبتلایان به این بیماری در سراسر افغانستان خبر می‌دهد.
شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید، در سطح یک شفاخانه شاید در بیماران کویدنزده افزایش به میان آمده باشد، اما اگر در سراسر افغانستان دیده شود، از ماه دلو تا اکنون شماری مبتلایان به کرونا کاهش یافته است.
وی افزود:” نسبت به گذشته واقعات کرونا بسیار کم شده است، در گذشته در ماه جدی و دلو تعداد مبتلایان این بیماری بسیار زیاد بود، اما حال در یک هفته، این واقعات نزدیک به ۳۵۰ الی ۴۵۰ است، در ۲۴ ساعت گذشته ما آزمایش‌هایی که گرفتیم، تنها نزدیک به یک صد و ۱۱ واقعه مثبت داشتیم، در این بخش ۳۷۰ مرکز است که در بخش واکسین کار می‌کنند، روزانه نزدیک به ۷ الی ۸ هزار واکسین تطبیق می‌کنیم که به همین دلیل واقعات کمتر شده است.”
با این حال، شماری از شهروندان کشور می‌گویند، بیماری کرونا در افغانستان به فراموشی سپرده شده و مردم نکات صحی این بیماری را چندان در نظر ندارند.
سید محسن باشندهٔ شهر کابل میگوید: مردم باید نکات صحی مربوط به بیماری کرونا را جدی بگیرند تا هم خود و هم اطرافیان شان را نجات دهند.
با این حال، WHO اخیرا گزارش داده است که از ۳ جنوری ۲۰۲۰ تا ۲۱ جولای ۲۰۲۲حدود ۱۸۴،۰۶۹ مورد مثبت کوید ۱۹ در افغانستان تائید شده است که مرگ ۷۷۳۷ تن را در پی داشته است.
در گزارش WHO آمده است که تا ۱۷ جولای ۲۰۲۲، در مجموع ۶۷۰۶۸۴۳ دوز واکسین به مردم تطبیق شده است. رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا