Tagاخبارجامعه

شمار تلفات زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه از مرز چهار هزار نفر گذشت سازمان صحی جهان؛ ممکن شمار تلفات تا هشت برابر بالا برود

کابل، ۱۸ دلو، باختر
با آنکه تیم های نجات مصروف بیرون کردن زخمیان و اجساد از ویرانی های ناشی از زلزله صبح دیروز در ترکیه و سوریه اند، سومین زمین‌لرزه بزرگ صبح امروز ترکیه را لرزاند.
خبرگزاری آناتولی گزارش داده که صبح امروز سه‌شنبه، ۱۸ دلو، سومین زمین‌لرزه‌ با شدت ۵.۶ درجه ریشتر مرکز ترکیه را تکان داد.
سازمان مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه «آفاد» اعلام کرد که زلزله‌یی به شدت ۵.۳ ریشتر اوایل صبح امروز نیز در شهر گول‌باشی ولایت آدی‌یامان به وقوع پیوسته است.
این در حالی است که زمین‌لرزه یی به قدرت ۷.۸ درجه ریشتر، اوایل صبح روز گذشته در ترکیه و سوریه اتفاق افتاد که باعث کشته شدن هزار تن گردید. سازمان جهانی صحت اعلام کرده که تعداد قربانیان زمین‌لرزه بزرگ جنوب ترکیه و شمال‌ غرب سوریه ممکن است حتی هشت برابر شود.
بر اساس اعلام آفاد، این زلزله در عمق ۸ کیلومتری زمین در جنوب شرق ترکیه و در نزدیکی شهر قهرمان‌ماراش رخ داده است.
دو زلزله قوی بامداد روز گذشته بخشی بزرگی از جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز این کشور با شمال‌ غرب سوریه را لرزاند و بنابر گزارش‌ها تاکنون مرگ ۳۴۰۰ نفر در این دو کشورتائید شده است.
برخی منابع گفته اند که شمار کشته شدگان از مرز چهار هزار نفر گذشته است.
عملیات امداد و تلاش برای نجات زیر آوارماندگان همچنان ادامه دارد؛ اما امدادگران با سرمای زمستانی و کوت های از خشت و خاک مواجه اند.
گفته می‌شود پس از آن که ترکیه از جامعه جهانی درخواست کمک کرد، کشورهای همسایه این کشور تیم‌های امدادی، سگ‌های جستجو گر و محموله‌های کمکی به این کشور ارسال کردند.
موسسه زمین‌شناسی امریکا شدت زلزله اول را ۷.۸ درجه اعلام کرده که در حدود ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه بامداد روی داد.
در همین حال، جسد ایوپ تورکاسلان؛ دروازه‌بان تیم ینی مالاتیا اسپور ترکیه نیز از زیر آوار پیدا شد، مگر تیم نجات توانستند خانم او را نجات دهند.
اخبار دیگر میرساند که شماری از زندانیان داعش در سوریه پس از وقوع زمین‌لرزه دست به آشوب‌زده و ۲۰ تن آنان موفق به فرار شدده‌اند.
بربنیاد گزارش‌ها، این رویداد در زندان پولیس شهر راجو، از مناطق هم‌مرز با ترکیه، رخ داده است.
منابع می‌گویند که «پس از وقوع زمین‌لرزه راجو متأثر شد و زندانیان شروع به شورش کردند و کنترل بخش‌هایی از زندان را به دست گرفتند که در نتیجه حدود ۲۰ زندانی فرار کردند.
زندان راجو در شمال‌غرب سوریه، محل نگهداری ۲۰۰۰ زندانی از جمله ۱۳۰۰ مرد مشکوک به عضویت در گروه داعش است. این زندان از سوی نیروهای طرفدار ترکیه کنترل می‌شدند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا