اخبارامنیتجامعه

شمار قربانیان انفجارِ ماین‌ها در کشور افزایش یافته است

کابل،5 سرطان، باختر
ریاست انسجام، هماهنگی و تطهیر ماین می‌گوید که در ماه‌ های پسین شمار قربانیان انفجار ماین‌ها در کشور افزایش یافته است.
به گزارش آژانس خبری باختر، مسئوولان این نهاد می‌گویند که در پنج ماه پسین ۸۳ تن که بیشتر شان کودکان بوده اند در نتیجه انفجار ماین‌ها کشته و یا زخمی شده اند.
نورالدین رستم خیل ،رئیس نهاد انسجام، هماهنگی و تطهیر ماین می‌گوید که تاکنون پنجاه درصد بخش‌های که باید از ماین‌ها پاکسازی می‌شدند، پاکسازی شده اند.
وی گفت: قطع کمک‌های خارجی از علت‌های است که سبب کندی کار شده است.
وی افزود: «با دفتر مربوطه سازمان ملل متحد نشست‌های دوامدار داشتیم؛ هنوز به توافق نرسیده ایم که مشکل ما را حل کنند؛ آنان می‌گویند که دولت به رسمیت شناخته نشده است و ما به نهادهای دولتی کمک نمی‌توانیم.»
نورالدین رستم خیل می‌افزاید که یک صدوبیست کارمند فنی این ریاست به علت کمبود بودجه خانه نشین شده اند و نیز پس از سقوط جمهوریت چهار بخش فنی این ریاست غیرفعال شده اند.
اگر کارمندان ما دوباره به کار گماشته شوند و بودجه اش را خارجی‌ها بدهند کار ما آسان می‌شود.
از سوی هم، خانواده‌های که بسته‌گان شان را در چنین رویداد ها از دست داده اند خواهان پاکسازی بخش‌های استند که تاکنون از وجود ماین‌ها پاکسازی نشده اند.
بر بنیاد آمارها، از نیمه سال ۱۳۹۹ تا نیمه ۱۴۰۰ خورشیدی ۶۴۶ تن در انفجارهای ماین‌ها جان باخته اند و ۸۰۳ تن دیگر زخمی شده اند.
مسئوولان ریاست انسجام، هماهنگی و تطهیر ماین می‌افزایند که در حال حاضر اولویت پاکسازی ولایت‌های جنوب و جنوب شرقی است و ۶۰۶ کیلومتر بخش‌های آلوده در کشور نیاز به پاکسازی دارند.رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا