سیاستاخبارTOP

شورای امنیت سازمان ملل٬ نشستی را در باره افغانستان برگزار می کند

کابل / ۶  دلو / باختر

شورای امنیت سازمان ملل امروز نشستی را برگزار خواهد کرد که در آن در کنار بحث روی مسایل بشری افغانستان ٬ وزیر خارجه ناروی در مورد جلسه اخیر اوسلو هم گزارش خواهد داد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” می‌گوید که انتظار می‌رود انتونیو گوترش سرمنشی این سازمان و دیبرا لاینز نماینده ویژۀ آقای گوترش برای افغانستان، در نشست امروز اشتراک و سخنرانی کنند.

 از طرف دیگرقرار است انیکن هویتفلد وزیر خارجۀ ناروی در نشست امروز شورای امنیت  در مورد  جلسه اخیر اوسلو که میان نمایندگان امارت اسلامی با شماری از افغانان و دپیلماتان غربی برگزار شد معلومات دهد.

ناروی در سه روز گذشته میزبان نشستی میان هیئت امارت اسلامی٬ شماری از فعالان مدنی و سیاسی افغان و دیپلماتان چند کشور غربی  بود و به این ترتیب  بعد از

پیروزی امارت اسلامی در (۲۴ اسد ۱۴۰۰) ئاین؛ نخستین بار است که یک مقام ارشد امارت اسلامی با دیپلمات‌های غربی در اروپا دیدار می کند.

هیئت امارت اسلامی روز یکشنبه (۳ دلو) با شماری از اعضای جامعه مدنی افغانستان و نماینده‌های زنان دیدار کرد و دوشنبه با نماینده‌های اتحادیه اروپا، امریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، جرمنی و کشور میزبان، ناروی دیدار داشت  و به روز سه‌شنبه در آخرین روز، هیئت امارت اسلامی نشست‌های مشترک را با نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و کشورهای مختلف برگزار کرد که درآن  روی کمک‌های بشری به افغانستان گفت وگو شد.

در نشست اوسلو هیئت امارت اسلامی خواهان آزادسازی حدود نه و نیم میلیارد دالر پول منجمد شده افغانستان از سوی امریکا و رفع تحریم ها علیه امارت اسلامی  شده است  

یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرت ناروی می‌گوید، در حال حاضر مشکل بزرگ همین است که تحریم‌های بین‌المللی، موانع را سر راه کمک‌رسانی به افغانستان ایجاد کرده.

به گفته او، غرب و امارت اسلامی به گفت وگوهای شان  ادامه دهند تا تحریم‌های که به مردم آسیب می‌رساند، رفع شود ونخست‌وزیر ناروی گفته است« راهی جز گفت وگو با طالبان وجود ندارد.»

معاون وزارت خارجه ناروی که در آخرین روز اجلاس اوسلو  با هیئت امارت اسلامی دیدار کرد گفته است«یکی از مطالبات مطرح‌شده با طالبان این بود که یک روند سیاسی جامع باید در افغانستان آغاز شود و یکی از پیشنهادها این است که این روند در یکلویه جرگه اتفاق بیافتد.»

نشست اسلو درباره وضعیت افغانستان، عصر روز گذشته (سه‌شنبه ۵ دلو) با صدور یک بیانیه‌ مشترک از سوی طرف‌های گفت وگوکننده پایان یافت. اشتراک‌کنندگان این نشست آن را «مثبت» خوانده‌اند. و گفته اندفضای سازنده و مثبت گفت وگوها، احترام به نظریات همدیگر و تأکید بر ادامه‌ گفت وگوها از دستاوردهای آن بوده‌است تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا