اخبارجهان

طالبان پاکستانی خواستار رهایی زندانیان در بدل مذاکره شده اند

اسلام آباد/وی او ای/17عقرب/باختر

طالبان پاکستانی رهایی شماری از زندانیان این گروه را به مثابهٔ پیش شرطی برای مذاکرات با حکومت پاکستان پیشنهاد کرده اند؛ مذاکراتی که زمینه را برای آتش‌بس کامل مساعد کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع طالبان گزارش داده است که این گروه تا اکنون دو دور مذاکرات ابتدایی را با مقام‌های حکومت پاکستان انجام داده اند. رویترز به نقل از این منابع گزارش داده است که طالبان افغان این مذاکرات را تسهیل کرده بودند.

یکی از قوماندانان گروه طالبان پاکستانی گفته است که هدف از رهایی زندانیان ایجاد اعتماد میان طرفین است. او افزوده است که توقع ندارند مذاکرات به این زودی‌ها نتیجه بدهد، اما به گفتۀ وی اگر اسلام‌آباد برای راه اندازی مذاکرات معنادار صادق است،‌ باید زندانیان را رها کند.

حکومت پاکستان در این خصوص تا اکنون اظهار نظر نکرده است. اما معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان هفتهٔ گذشته جریان مذاکرات به این سطح را رد کرده بود.

محمد خراسانی،‌ سخنگوی تحریک طالبان پاکستان در یک پیام تیلفونی گفته است که این گروه هیچ زمانی مذاکرات معنادار را رد نکرده است، اما به گفتۀ وی تا اکنون هیچ پیشرفتی در این خصوص صورت نگرفته است.

پیش از این عمران خان، صدر اعظم پاکستان نیز گفته بود که به میانجی‌گری طالبان افغان با طالبان پاکستانی وارد مذاکرات شده اند. ادعایی که طالبان پاکستانی آنرا رد کرده بودند.

تحریک طالبان پاکستان با حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ جنگجو ، از سال ۲۰۰۷ به اینسو با حکومت پاکستان در جنگ است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا تحریک طالبان پاکستان را درج فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی کرده است. ف/ب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا