اخبارجامعه

طی یک سال گذشته بیش از 600 هزار مهاجر افغان از کشور های ایران و پاکستان به وطن برگشته اند

کابل، 23 اسد، باختر
محمد ارسلا خروتی، معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، امروز در برنامۀ حسابدهی دولت به ملت، در رابطه به کار کرد های یک سال گذشته این وزارت معلومات داد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ در این برنامه که در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزارشد، معین معین مالی و اداری وزارت امور مهاچرین و عودت کنندگان در صحبت هایش گفت که پس از پیروزی امارت اسلامی و تامین امنیت در کشور، آمار بیجاشده های داخلی کاهش یافته و بر اساس سروی اخیر این وزارت حدود 272 هزار خانواده هنوز هم به حالت بیجاشدگی به سر می برند.
وی افزد که طی یک سال گذشته در نتیجۀ حمایت و تلاش وزارت امور مهاجرین و عودت کنند گان، حدود 78 هزار خانواده به ساحات اصلی شان برگشته اند و برای 860 هزار خانواده نیازمند بسته کمکی توزیع شده است.
او خاطر نشان کرد که همچنان وزارت امور مهاجرین به منظور رسیدگی بهتر و ارائه خدمات بیشتر به بیجاشده های داخلی، برگشت کنندگان و نیازمندان، 47 تفاهمنامهۀ همکاری را با موسسات مختلف ملی و بین المللی به امضا رسانیده است.
به گفتۀ خروتی، پس از پیروزی امارت اسلامی و تامین امنیت در سراسر کشور، بیش از 622 هزار مهاجر افغان از کشور های ایران و پاکستان به وطن برگشته اند و نمایندگی های این وزارت در مرزها از این میان، 116 هزار تن آنان را آسیب پذیر و نیازمند تشخیص کرد و همچنان به نهادهای مدد رسان معرفی کرد.
معین وزارت امور مهاجرین و عودت کنند گان، همچنان گفت که در سفرش به کشور ایران در رابطه به ایجاد تسهیلات در زمینه های تمدید کارت ها و پاسپورت های اقامتی، خدمات بهداشتی، شمول کودکان مهاجران بدون مدرک در مکاتب، توجه به وضعیت زندانیان افغان و گشایش حساب بانکی، با مقامات آن کشور صحبت کرده است.
وی تمدید شش ماهه کارت های مهاجران، حل مشکلات مهاجران در کمپ ها و ارائه کمک به مهاجران دارندۀ کارت ACC در پاکستان و اعزام 250 مهاجر افغان از ایران و پاکستان به فریضه حج را نیز از جملۀ دستاورد های این وزارت در یک سال گذشته خواند.
در اخیر این برنامه معین مالی و اداری و مفتی عبدالمطلب حقانی سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.
باختر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا