جهان

عربستان می‌گوید روزنامه‌نگار منتقد به قتل رسیده است

ریاض – بی بی سی نیوز – 30 میزان – باختر
عربستان سعودی می گوید که جمال خاشقجی، رونامه نگار منتقد، در کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه  به قتل رسیده اما این حادثه که با واکنش شدید بین المللی روبرو شده را به گردن ماموران خودسر انداخته است.
عادل جبیر ، وزیر امورخارجه عربستان به شبکه خبری "فاکس نیوز" گفت که این اقدام یک "اشتباه خیلی بزرگ" بود اما نقش ولیعهد عربستان در ارتکاب آن را تکذیب کرد.
عربستان  تحت فشار شدیدی بوده است تا در مورد سرنوشت  خاشقجی که روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری برای انجام امور اداری مربوط به ازدواج ناپدید شد، توضیح دهد.
مقام های ترکیه بر این باورند که او به دست تیمی از ماموران سعودی در داخل ساختمان کنسولگری به قتل رسید.
عربستان سعودی ابتدا گفته بود که  خاشقجی به سلامت آنجا را ترک کرده اما روز جمعه برای اولین بار به مرگ او اذعان کرد و گفت او در جریان یک درگیری فیزیکی کشته شد؛ ادعایی که با تردید گسترده روبرو شد.
عادل جبیر در جریان مصاحبه  دیروز  آن را یک "قتل" توصیف کرد.
او گفت: "ما مصمم هستیم همه واقعیت ها را کشف کنیم. و مصمم هستیم مسببان این قتل را مجازات کنیم."
او افزود: "افرادی که این کار را انجام دادند خارج از حیطه اختیاراتشان عمل کردند. معلوم است که اشتباه خیلی بزرگی اتفاق افتاده، و چیزی که اشتباه را بدتر کرده تلاش برای سرپوش گذاشتن بر آن بوده."
او همچنین گفت که نمی داند پیکر  خاشقجی کجاست و پافشاری کرد که این عمل به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان، انجام نشده است.
او همچنین خطاب به خانواده خاشقجی گفت: "این یک اشتباه وحشتناک بود. این یک تراژدی وحشتناک بود. ما درد خانواده خاشقجی را درک می کنیم و به آنها تسلیت می گوییم."
عربستان  می گوید که ۱۸ نفر را در این ارتباط دستگیر و دو دستیار محمد بن سلمان را ازوظیفه اخراج کرده و کمیته ای تحت نظر او تشکیل داده تا سازمان اطلاعات را در پی این ماجرا اصلاح کنند.  .فریده

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published.

دکمه بازگشت به بالا