اخبارجهان

عقب نشینی امریکا در برابر چین، پلوسی به تایوان نمی رود

کابل، ۹ اسد، باختر
پس از اخطار های جدی مقامات نظامی و سیاسی چین، در نهایت دفتر رئیس مجلس نمایندگان امریکا در عقب ‌نشیتی آشکار اعلام کرد که او به شبه ‌جزیره خود مختار تایوان سفر نخواهد کرد.
آژانس باختر به نقل از بلومبرگ، دفتر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا بیانیه ‌یی درباره سفر او به کشورهای شرق آسیا منتشر کرد که در آن به تایوان اشاره یی نشده است.
طبق این بیانیه که امروز یکشنبه ۳۱ جولای منتشر شده است، نانسی پلوسی به همراه هیئت همراه به کشورهای سنگاپور، مالزیا، کوریایی جنوبی و جاپان سفر خواهد کرد و هدف از این سفر تمرکز بر حاکمیت دموکراتیک، و تقویت روابط اقتصادی و امنیتی دو جانبه در منطقه ایندوپاسفیک عنوان شده است.
پیش از این رسانه‌ های امریکایی اعلام کرده بودند، سفر هیئت امریکایی به تایوان هنوز غیرقطعی و تحت بررسی است. گریگوری میکس، رئیس کمیته امور خارجی و مارک تاکانو، رئیس کمیته سربازان سابقه دار مجلس نمایندگان پلوسی را همراهی می‌ کنند.
تنش کلامی بین مقامات چین و امریکا و دور تازه تنش ‌ها بین واشنگتن وبیجینگ از چند روز پیش با اعلام خبرِ تصمیم رئیس مجلس نمایندگان امریکا برای سفر به جزیره خود مختار تایوان آغاز شد.
بنا بر گزارش شینهوا، در بیانیه بیجینگ درباره این گفتگوی تلفنی آمده بود، رئیس‌ جمهور چین در سخنان تندی به همتای امریکایی خود گفته بود، حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی چین و تمامیت ارضی، اراده قطعی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون چینی است. و کسانی که با آتش بازی می‌ کنند در نهایت با آن می ‌سوزند.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا