(DR)اخبار(DR)جامعه

علمای سرتاسری پنجشیر :جنگ در برابر نظام امارت اسلامی را حرام است

بازارک 29 حمل باختر
علمای سرتاسری پنجشیر با صدور «فتوایی» جنگ را در برابر امارت اسلامی حرام دانسته و گفته ، کسانی که دست به چنین عملی می‌زنند بغاوتگر هستند.
علمای پنجشیر با استفتأی علمأ سرتاسری این ولایت امروز در یک جلسه عمومی در مرکز پنجشیر این فتوا را صادر کرده و حمایت خود را از نظام امارت اسلامی اعلام کردند.
در این نشست که نزدیک به یک هزار تن از علمأ و محاسن سفیدان از تمام ولسوالی‌ها اشتراک کرده بودند، اشتراک کنندگان این نشست ،حمایت و پشتیبانی خود را از امارت اسلامی به رهبری عالیقدر شیخ هبت الله آخندزاده حفظه الله اعلام کردند و جنگ در برابر امارت اسلامی را نامشروع و حرام دانسته و تأکید کردند کسانی که در برابر نظام امارت اسلامی سلاح بردارند، باغی هستند و در صورت کشته شدن، جنازه آن از طرف مسلمانان اداء نمی‌گردد.
در این جلسه همچنان تأکید شد که علما به عنوان وارث انبیا هستند، الحمد الله امروز نظام امارت اسلامی به دست علما رهبری می‌شود و علما در رأس نظام قرار دارند، نیاز است که از این نظام حمایت شود.
در ین نشست ، مردم در کنار حمایت از نظام امارت اسلامی، خواست‌های مشروع خود را نیز به حضور مسوولان امارت اسلامی مطرح کردند.
مولوی محمد محسن هاشمی، والی پنجشیر، در این نشست گفت که این جلسه ) فتوای علمای سرتاسری پنجشیر) پاسخ دندان شکن برای کسانی است که در بیرون از افغانستان به ضد نظام امارت اسلامی توطیه پخش می‌کنند و خود را مالک اصلی پنجشیر می‌دانند، در حالی امروز علما پنجشیر با صدور این فتوا به آنان پاسخ دندان شکن دادند؛ بنا امروز در 26 ماه مبارک رمضان علما سرتاسری ولایت پنجشیر تصمیم نهایی خود را گرفته اند تا اعلام کنند که جنگ در برابر امارت اسلامی بغاوت است و کسانی که دست به این عمل می‌زنند بغاوت گر شمرده می‌شوند که حساب شان از منظر دینی روشن است.
والی پنجشیر گفت که این فتوا راه نجات را برای مردم پنجشیر نشان می‌دهد، مردم با عزت این ولایت تصمیم گرفته اند تا به توطیه چین‌ها نشان بدهند که صاحبان اصلی این ولایت کسانی هستند که امروز در این خاک زندگی دارند و بازوی قوی برای نظام امارت اسلامی شده‌اند؛ جنگ را در برابر امارت اسلامی نامشروع می‌دانند و کسانی که دست به اسلحه می‌برند؛ نیز بغاوت شمرده می‌شوند.
او گفت که امارت اسلامی هم در میدان نبرد و هم در میدان سیاست، پیروز بوده است، ما شاهد صحنه‌ی فتح کابل بودیم حتا یک فرد هم کشته نشد. این مرحمت امیرالمومنین حفظه الله در برابر ملت افغانستان به‌خصوص کسانی بود که در سال‌های گذشته در برابر مجاهدین قرار داشتند.
مولوی قیام الدین حنیف، رییس شورای علما پنجشیر در این نشست، گفت: شورای علما پنجشیر در تفاهم با علما ولسوالی‌های هفتگانه پنجشیر و با مراجعه با کتاب‌های معتبر اهل سنت و جماعت، این فتوا را صادر کردند: «جنگ در برابر امارت اسلامی حرام و کسانی دست به این اقدام می‌زنند، باغی اند.»
ملت پنجشیر حمایت خود را از امارت اسلامی اعلام می‌کنند و به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند تا امنیت و آرامش مردم را بهم بزنند.
همچنان در این نشست، شیخ یحیا عنابی، یکی از علما پنجشیر گفت که جنگ در برابر نظام اسلامی حرام و ناروا است، چهل ساله مبارزه ما جهت استقرار نظام اسلامی بوده که الحمد الله امروز تحقق یافته است، ما حامی برای یک نظام اسلامی بودیم، هستیم و خواهیم بود، نظام و حاکمیت اسلامی است که می‌تواند، احکام اسلامی را تنفیذ نمایید. حاکمیت اسلامی زمانی محقق می‌شود که یک علمأ در رأس نظام قرار داشته باشد.
او گفت؛ نظام اسلامی قابل حمایت است و ملت پنجشیر و علمأ از آن حمایت می‌کنند؛ بنا خواست ما از مسؤلین امارت اسلامی این است که دست مرحمت خود را بالای مردم پنجشیر داشته باشند.
در این نشست تعداد زیادی از علما، به نمایندگی از مردم ولسوالی‌های هفتگانه پنجشیر صحبت کردند، و حمایت خود را از نظام امارت اسلامی اعلام کردند.

علمأ پنجشیر تأکید کردند که حمایت از نظام امارت اسلامی که تنفیذ کنندۀ قوانین شرعی و احکام اسلامی است، از اهداف اصلی این ملت، به همین دلیل در برابر قشون سرخ شوروی ملت ما ایستادگی کرد تا اینکه به پیروزی نایل گردید.

همچنان، شیخ مسیح الله، یک تن دیگر از علما ولایت پنجشیر در این نشست، گفت، نظام امارت اسلامی یک هدیه الهی برای ملت افغانستان است، حمایت ازاین نظام بالای ما واجب است.
او گفت که علمای پنجشیر تصمیم گرفته اند و فتوای خود را در روشنایی دین مبین اسلامی صادر کردند تا به کسانی در تلاش برهم زدند، نظم جامعه باشند را به عنوان بغات شناخته و به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهند تا دوباره امنیت مردم را برهم زده و مشکلات جدی را در این مورد ایجاد کنند.
همچنان، مولوی گل احمد حنیفی، مستوفی ولایت پنجشیر، در این نشست، با اشاره به مزیت‌های نظام اسلامی به خصوص امارت اسلامی، گفت، امارت اسلامی نظامی است که به اثر جانفشانی هزارها تن به دست آمده است، بنا حراست این نظام به دست ما و شما قرار دارد. بنابراین جنگ در برابر چنین نظام حرام قطعی است.
در اخیر این نشست، شیخ موسی جان استاد دور حدیث و تفسیر در مراکز مجاهدین ولایت پنجشیر با دعایه خیر مجلس را به پایان داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا