اخبارجهان

فرانسه برای وضع تحریم‌های اتحادیۀ اروپا بر ترکیه تلاش می‌کند

پاریس/ وی او ای/۷ قوس/باختر

فرانسه در تلاش است تا اتحادیۀ اروپا را به وضع تحریم بر ترکیه متقاعد سازد، اما به گفتۀ دیپلمات‌ها، پاریس نتوانسته است به جز یونان و قبرس، حمایت دیگر کشورهای اتحادیۀ اروپا را برای وضع تحریم بر انقره جلب کند.

رهبران اتحادیۀ اروپایی در اوایل ماه اکتوبر به ترکیه هشدار دادند که کاوشگری برای دستیابی به منابع گاز در بحیرۀ مدیترانه را متوقف کند، در غیر آن با پیامدهای این کار روبرو خواهد شد.

ژان یف لودریان، وزیر خارجۀ فرانسه گفته است که ترکیه می‌داند که چی باید بکند و به گفتۀ وی از میان “مقابله یا همکاری” یکی را برگزیند.

وزارت خارجۀ ترکیه از بحث در مورد وضع تحریم بر انقره در پارلمان اروپایی انتقاد کرده است و آن را ناکارا خوانده است.

تا کنون جزییات تحریم بر ترکیه از سوی فرانسه مطرح نشده است، اما خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات‌های اروپایی گزارش داده است که چنین تحریم‌ها اقتصاد ترکیه به ویژه صنعت نفت و گاز و احتمالاً ترانسپورت بحری، تجارت با اتحادیۀ اروپا، بانکداری و بخش انرژی آن کشور را هدف قرار خواهد داد.

با اینحال خبرگزاری رویترز بدون ذکر نام از قول یک دیپلمات اتحادیۀ اروپا گزارش داده است که ترکیه در بخش‌های زیاد شریک عمدۀ اتحادیۀ اروپا است و به گفتۀ این دیپلمات کشورهای اروپایی تا هنوز به وضع تحریم‌ها بر انقره اجماع ندارند.

برای وضع هرگونه تحریم بر ترکیه، آلمان که ریاست دوره‌یی شش ماهۀ اتحادیۀ اروپا را به عهده دارد، باید از این تحریم‌ها حمایت کند. برلین با آنکه از کاوشگری ترکیه به خاطر دست‌یابی به منابع گاز در حوزۀ مدیترانه خشمگین است، امیدوار است که مناقشۀ ترکیه و یونان به خاطر این موضوع با میانجی‌گری و از طریق تفاهم حل شود.

فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا