سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

فرمت مشورتی مسکو بدون حضور نماینده امارت اسلامی تکمیل نخواهد بود

تبصره کابل ۱۶ عقرب باختر
هرنشست ملی و بین المللی که بتواند راه تعامل میان امارت اسلامی و جهان را کوتاه سازد ، یک حرکت در خور تمجید است ؛ مگر حضور نمایندگان امارت اسلامی در چنین نشست یک امرحتمی است.
مبصرآژانس باختر مینگارد؛ نشست «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» اواسط ماه نوامبر سال جاری برگزار می‌شود.
نمایندگان روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در این نشست شرکت خواهند کرد اما دولت میزبان گفته است که در این نشست نماینده از امارت اسلامی افغانستان حضور نخواهد داشت.
میزبانی مسکو از چنین یک نشستی، می تواند اندیشه تعامل و گفتمان میان کشور های منطقه در خصوص افغانستان را تقویت کند و آنان را در رسیدن به یک هدف مشترک که همانا همکاری این کشور ها در خصوص افغانستان است ، یاری رساند.
این نشست در حالی برنامه ریزی شده است که اتهام هایی به آدرس نظام موجود در افغانستان وجود دارد؛ در عین حال برای ساختار نظام در این کشور و آینده سیاسی آن ، بحث شده است و دیدگاه هایی مطرح شده است.
با تاسف ، بحث در مورد افغانستان و اتهام بندی در برابر نظام آن ، بیشتر خیالی بوده و یا به اساس سلیقه بوده است و در بیشتر نشست های بین المللی، نماینده یی از امارت اسلامی حضور نداشته است؛ در حالی که در بحث افغانستان، امارت اسلامی به عنوان قوه مطرح و اثر گذار مطرح است و باید دیدگاه و موضع گیری آن در رابطه به مسایل ملی و بین المللی مدنظر باشد.درغیرآن، هر نشستی که بدون حضور نمایندگان امارت اسلامی برگزار می شود و در آن دیدگاه و موضع امارت اسلامی مدنظر نباشد ، در حقیقت نادیده گرفتن واقعیت ها موجود در افغانستان است. چنین نشست ها ، ناقص خواهد بود و امارت اسلامی هیچ مکلفیت قانونی در امر اجرایی شدن مفاد و توافقات چنین نشست ها ندارد.
اگر جهانیان بخصوص کشور های اطراف افغانستان ، متعهد به همکاری با افغانستان اند ، باید واقعیت های موجود در این کشور را مدنظر داشته باشند و امارت اسلامی یکی از این واقعیت ها است ؛ پس فرمت مشورتی مسکو بدون حضور نماینده امارت اسلامی تکمیل نخواهد بود. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا