(DR)اخبار(DR)جهان

فومیو کشیدا صدراعظم جاپان؛ ما عضو ناتو نمی شویم

کابل،۳  جوزا، باختر

با آنکه دولت جاپان متعقد به این است که با جنگ روسیه و اوکراین٬ جهان بی ثبات تر اشده است٬  فومیو کیشیدا؛ صدراعظم آن کشور اعلام کرده است٬ جاپان هیچ برنامه ی برای پیوستن به پیمان نظامی ناتو را ندارد.

جاپان یکی از متحدین راهبردی امریکا در آسیا است٬ در حالی که عضو ناتو نیست مگر هزاران عسکر امریکایی را در خود جا داده است و یکی از پایگاه های مهم امریکا در شرق دور است.

  فومیو کشیدا؛ صدراعظم جاپان، امروز چهارشنبه، سوم جوزا، تأکید کرد این کشور برنامه ی برای پیوستن به سازمان نظامی ناتو ندارد.

جاپان مشکلات مشخص ارضی با روسیه دارد وهمچنان کوریای شمالی و چین را برای خود یک خطر امنیتی میداند٬این دو کشور به نوبه خود جاپان را یک کشور اشغالگر میدانند و مشکلات داخلی شان را  قبل از دهه پنجاه قرن گذشته زاده  مداخلات جاپان عنوان کرده اند.

صدراعظم جاپان در نشست پارلمان این کشور اعلام کرد توکیو قصد و برنامه‌ای برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو را ندارد؛ اما تمایل ناتو برای گشایش دفتری در توکیو را تأیید کرد .

این در حالی است که ماه پیش، سفیر جاپان در امریکا گفته بود که ناتو به منظور تسهیل مشوره‌ها و هماهنگی‌ در منطقه قصد دارد دفتری در توکیو باز کند؛ این دفتر نخستین دفتر ناتو در قاره آسیاست.

یوشیماسا هایاشی؛ وزیر خارجه جاپان نیز اخیرا اعلام کرد که این کشور در حال مذاکره است تا دفتر ارتباط ناتو را در این کشور راه‌اندازی کند.

وزیر خارجه جاپان درگیری نظامی میان روسیه و اوکراین را به عنوان بهانه‌ای برای گسترش قلمرو ناتو به آسیا توجیه کرده است و آگاه است که حضور ناتو در جاپان برای این کشور عاری از مشکلات نخواهد بود و طبعا روسیه از حضور ناتو در نواحی شرقی خود واکنش نشان خواهد داد و این برای جاپان٬ کشوری که بعد از جنگ جهانی دوم وارد هیچ منازعه بیرون مرزی نشده است بهای کلان خواهد داشت.

با اینهم صدراعظم جاپان به این باور است که حمله روسیه به اوکراین پیامدهای آن از مرزهای اروپا فراتر رفت و درنتیجه جاپان را مجبور کرد در مباحثات امنیت منطقه ی تجدید نظر کند.

وزیر خارجه جاپان مدعی است  که دلیل این‌که کشورش وارد مباحثات امنیتی با نانو شده است٬ این   است که از زمان آغاز جنگ روسیه با اوکراین، جهان بی‌ثبات‌تر شده است.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به افتتاح دفتر «ناتو» در جاپان اعلام کرد پیش‌روی ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه بدون شک صلح و ثبات را تضعیف خواهد کرد با وجود اینهمه٬ جاپان در منازعات بین المللی منجمله  مسئله اوکراین جانب امریکا را گرفته است و بزرگترین حامی سیاسی ومالی این کشور در منازعه جاری در اوکراین است. ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا