سیاستاخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

قطعنامه نشست علمای کشور برای امارت اسلامی یک سفارش با اهمیت است

تبصره: کابل، ۲۹ اسد، باختر
افغانستان کشوری شورا ها و جرگه ها است و با داشتن علمای جید و با داشتن غنی‌ترین میراث عرفانی و فرهنگی توانسته است که برای حل بسا از مشکلات چاره بسنجد و از دشواری به سادگی عبور کند.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ شهر قندهار به روز پنجشنبه ۲۷ اسد گواه نشست بزرگ علمای کشور بود که در آن بیشتر از سه هزار تن شرکت داشتند٬ این نشست به این هدف دعوت شده باشد تا امارت اسلامی برای حل مسایل مربوط به حکومتداری دیدگاه٬ نظر و مشوره علما را با خود داشته باشد.
این نشست درست زمانی برگزار شد که افغانستان با پاره یی از دشواری که بیشتر عوامل بیرونی دارد مواجه است٬ مشکلات اقتصادی و برخورد دشمنانه شماری از کشور ها در برابر امارت اسلامی نمونه یی از دشواری های است که در افغانستان وضاحت دارد٬ علمای دین در قندهار دور هم جمع شدند تا در خصوص عبور ار دشواری های کنونی به رهبری امارت اسلامی مشوره دهند .
شرکت کننده‌گان نشست کندهار در یک قطعنامه ۱۶ ماده‌یی از جهان خواسته اند تا امارت اسلامی را همچون نظام مشروع به رسمیت بشناسند٬ در قطعنامه حمله هوایی امریکا بر یک منزل مسکونی کابل تقبیح شده است و کشورهمسایه که به هواپیمای بی‌سرنشین ایالات متحده امریکا در فضای شان اجازه فعالیت داده اند، در این جنایت شریک استند و هشدار داده شده است این کار برای آنان پیامد بدی خواهد داشت و تاکید شده است که این کار نه تنها با اصول جهانی برابر نیست بلکه مردم افغانستان از حکومت شان میخواهند که در برابر اقدامات مضر کشورهای منطقه ایستاد شود.
در قطعنامه از امارت اسلامی همچنان خواسته شده است که در بخش عدالت، آموزش‌های دینی و عصری به زنان، اقلیت‌ها، کودکان و مردم توجه داشته باشد.
قطعنامه صراحت دارد «بالای امارت صدا می‌کنیم که به عدالت، آموزش‌های دینی و عصری، بهداشت، زراعت و صنعت در روشنایی شریعت به اقلیت‌ها، اطفال، زنان و حقوق تمام مردم توجه ای ویژه ای داشته باشد.»
اگر به متن و محتوای قطعنامه نشست قندهار دقیق شویم به تمامی مسایل پرداخته شده که از عدم به رسمیت شناخته نشدن امارت اسلامی گرفته تا فعالیت های مغرضانه خارجی در برابر امارت اسلامی تا مسئله پرداختن به آموزش دختران در کشور و حفاظت از حقوق بشری شهروندان… مسایل اند که قطعنامه آن در خود جا داده است.
افغانستان هر زمانی که با دشواری مواجه شده است برای دریافت راه حل آن به شورا های دینی و مردمی متوسل شده است و حالا هم امارت اسلامی تلاش کردکه با برگزاری نشست علماء برای عبور از مشکلات جاری٬ دید گاه و نظر علمای دین را با خود داشته باشد.
افغانستان کشوری است که فرهنگ عالی و قدیمی عرفانی و فرهنگی داشته واین باعث شده است که مردم ما در وجود علمای جید و فرهنگ عالی روز های دشوار را در کنار هم باشند و در پناه دیدگاه ارزشمند علمای دین بر دشواری کامیاب شوند٬ نظر و دید علمای دین مورد توجه بوده است حالا که امارت اسلامی در افغانستان حاکم است٬ دیدگاه علمای دین محترم است و خلاقیت آنان در حل دشواری ارزش داده میشود و با دخیل کردن علما در مسایل کشوری٬ زمینه برای حل مسایل با دید شرعی مساعد شده است
قطعنامه نشست قندهار حاوی پیام های متعدد است که در آن بر تعامل و همکاری میان امارت اسلامی و جامعه جهانی تاکید شده است٬ درعین حال از امارت اسلامی خواسته شده است که در برابر اغراض بد بیگانگان ایستادگی کند و زمینه درس و تعلیم را مطابق به ارشدادت دینی برای دختران در کشور مساعد و از حقوق شهروندان حراست شود.
بدون شک قطعنامه نشست علمای کشور برای کار کرد های بعدی امارت اسلامی یک سفارش در خور اهمیت است زیرا امارت اسلامی شکل یافته از علمای دین است و به نظر و رای علمای هم ارزش و احترام قایل است . تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا