اخبارسیاستگزارش ها

ماجراجویی ها، امریکا را از پیشرفت و توسعه بازمانده است

کابل، ۲۸ سنبله، باختر
سازمان ملل متحد در یک گزارش خود مدعی شده است که امریکا از حیث پیشرفت و توسعه، از همقطاران خود عقب افتاده است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد؛ بر اساس تازه‌ ترین گزارش سازمان ملل متحد «امریکا در ظرف یک سال در جدول رتبه‌ بندی سازمان ملل از حیث پیشرفت و توسعه، به رتبه یازدهم سقوط کرده است، دراین فهرست، امریکا از اوکراین و حتی کوبا عقب افتاده است. امریکا سال گذشته در بین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل، در رتبه سی‌ و دوم قرار داشت و در سال ۲۰۲۲ به رتبه چهل ‌و سوم تنزیل یافته است»
اگر به راهکار و ماجراجویی های امریکا در جهان توجه و تمرکز کنیم٬ آنچه در گزارش سازمان ملل تذکر رفته است از واقعیت به دور نیست. امروز امریکا حدود ا در صد کشور جهان یا حضور مستقیم نظامی دارد و یا هم به گونه دیگر وارد ماجرا است، مشکل در این است که امریکا حس توسعه طلبی را از یاد نبرده است و به فکر اداره جهان از راه زور و قلدرگری است در حالی که اقتصاد آن با گذشت هر روز راه افول را میپماید در حال حاضر امریکا از زمره مقروض ترین کشور های دنیا است.
از دید کارشناسان امور اقتصاد، کشورهایی که بالاترین بدهی ها را دارند مفهوم‌ این است که رشد اقتصادی خوبی نداشته‌اند و در زمان مشخص شده نتوانسته‌اند به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند، اگر به تعهدات عمل نشود هزینه آن را شهروندان خواهند پرداخت و این یعنی افراد، بدهکار آینده خواهند شد، هزینه چنین بدهکاری‌هایی برای نسل‌های بعد بسیار بالا خواهد بود.
تنها سازمان ملل نیست که امریکا را به عنوان کشوری رو به افول معرفی کرده است. نشریه اکونومیست نیز اوایل سال جاری، امریکا را در فهرست دموکراسی‌ های معیوب قرار داد کشوری که هم با جهان بیرون و هم با خود در ستیز است٬ برای رفاه شهروندان امریکایی کمتر کار میشود مگر هزینه بالا جنگ اوکراین در برابر روسیه را باید مالیه دهندگان امریکایی میپردازند، امریکا در بیست سال حضور غیر منطقی در افغانستان تریلیون ها دالر را مصرف کرد مگر سرانجام از این کشور فرار کرد٬ در مسایل دیگر جهانی هم رویکرد منفی با هزینه بالا داشته است در حالی که مردم امریکا وضعیت دشوار اقتصادی را سپری میکنند٬ قیمت املاک و مواد مصرفی در این کشور در طول حیات سیاسی امریکا بی سابقه بوده است.
ماجراجویی های بیرون مرزی امریکا در کنار آن وضعیت اجتماعی و اقتصادی امریکا را دچار مشکل کرده است به اعتبار جهانی این کشور آسیب رسانده است.
نظرسنجی موسسه بین‌المللی گالوپ نشان داد که مردمان بسیاری کشور های جهان معتقد اند٬ سیاست‌های خارجی امریکا تأثیر منفی روی نگرش آنان نسبت به ایالات ‌متحده داشته است، اکثریت عقیده دارند که امریکا در عرصه مبارزه با فقر در جهان، حفظ‌ محیط زیست، وحفظ صلح جهانی، بیشتر نقش منفی بازی کرده است٬حضور امریکا در هر کشوری باعث گسترش فساد، فقر، بحران اقتصادی و گسترش فاصله طبقاتی، انحصار قدرت بوده است٬ افغانستان نمونه از این میان است کشوری که بیست سال درگیر تجاوز امریکا بود و امروز شاهد انبوهی از مشکلاتی است که پیامد تجاوز بر این کشور است.
امریکا امروز میلیارد ها دالر از دارایی های این کشور را به بهانه های منجمد کرده است و تلاش دارد مردم افغانستان را از حق زندگی کردن محروم کنند، چنین برخورد کین توزانه با شماری دیگری از کشور های جهان هم وجود دارد.
بهتر است که امریکا دست از ماجرا و خلق ماجرا در کشور های دیگر بپریزد٬ این کار منطقی نیست٬ قدرت نمایی های امریکا امروز برای مردم آنکشور مفهومی دارد٬ مردم امریکا به فکر زندگی آسوده تر اند در حالی که سرمایه و دارایی ملی شان در مسیری مصرف میشود که انجام آن بی اعتبار شدن امریکا در جهان است بهتراست زمامداران این کشور فکر مداوا درد های باشد که مردم امریکا را رنج میدهد . تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا