اخباراقتصادTOP

محمد اشرف غنی رییس جمهوری: آب ما باید به موثرترین شیوه مدیریت شود

کابل/4حمل/باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان که صبح امروز در راس یک هیئت عالی رتبۀ دولتی به منظور افتتاح بند کمال خان، به ولایت نیمروز سفر کرده بود، پس از افتتاح بند یاد شده در مراسم باشکوهی که به اشتراک مقامات دولتی و بزرگان و متنفذان ولایت نیمروز در ولسوالی چهار برجک برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر؛  رییس جمهوری در سخنرانی خویش از تلاش ها و همکاری مردم به ویژه انجنیران، کارکنان و نیروهای امنیتی و دفاعی در زمینۀ اعمار و حفاظت از بند کمال خان تشکر کرد و گفت: از خداوند متعال از صمیم قلب شکران می کنم که در اطراف ما آب است، نه سراب.

 رییس جمهور با تبریکی سال نو، قرن نو  و زندگی نو، گفت: از نظر شکلی بند کمال خان یک بند آب است، اما این بند نماد ارادۀ ملی مردم افغانستان برای احیای مجدد تاریخ و مجد درخشان تاریخ کهن ماست.

 وی افزود : بند کمال خان یک وسیله است، اما هدف آن احیای نیمروز آباد، آزاد و مرفه در چوکات جمهوریت است و امیدواریم که دیگر کلمۀ نیمروز محروم را نشنویم. افتخار دارم که امروز آرزوی افغانان پس از قرن ها به حقیقت پیوست.

 رییس جمهور تصریح کرد که دولت و مردم افغانستان نه تنها طرح، بلکه ارادۀ تحقق آن را نیز دارند و امید است که ملت افغانستان در صد روز آینده شاهد تحقق پروژه های مهم زیربنایی در سراسر کشور باشند.

 رییس جمهور غنی  گفت: باید طرح واضح اتکا به خود را داشته باشیم و افغانستان بعد از این نباید دست گدایی را دراز کند و نیاز مبرم است که سرمایه های پنهان خویش را به کار بیاندازیم.

 رییس جمهور کشور گفت : امروز اختیار آب هلمند به دست مردم ما قرار گرفت و در توزیع زمین بند کمال خان به مردم محل اولویت داده می شود.

 رییس جمهور خاطرنشان کرد :ما مانند بید به هر باد نمی لرزیم، آوازه ها و کاغذها می آیند، اما مردم افغانستان استوار در جای شان قرار دارند.

محمد اشرف  غنی  بند کمال خان را افتتاح کرد

 رییس جمهور غنی گفت : اقتصاد افغانستان و ایران، متمم یکدیگر اند و آب را به هیچ کسی رایگان نمی دهیم و مردم نیمروز پیداوار شان را به افتخار به فروش برسانند.

 رییس جمهور تاکید کرد : در راستای منافع ملی به عقب بر نمی گردیم و در این راه، حتی سر خود را قربان می کنیم.

 رییس جمهور کشور در اخیر صحبت هایش بر مدیریت برق بادی و آفتابی نیز تاکید کرد و  گفت : آب ما باید به موثرترین شیوه مدیریت شود و این موثریت دهها مرتبه باید بیشتر شود و همچنان مرکز تحقیقات زراعتی و آبیاری در کنار بند کمال خان ایجاد شود.

 در این مراسم، زمریالی احدی والی نیمروز در صحبت هایش، با خوش آمدید به رییس جمهور و هیئت همراهش، از قربانی های نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای حفاظت بند کمال خان و همکاری مردم قدردانی کرد و گفت که تغییرات نسبی در نیمروز به میان آمده است و مردم با ادارۀ محلی شان همکار هستند.

 وی افزود که بند کمال خان نه تنها از نگاه اقتصادی و زراعتی تغییرات را خواهد آورد، بلکه نیمروز ارزش تاریخی خود را باز می یابد و به کندوی افغانستان تبدیل خواهد شد.

 سپس داکتر فضل محمود فضلی رییس عمومی ادارۀ امور و رییس کمیسیون افتتاح بند کمال خان، در مورد جشن ها و برنامه ها در سراسر کشور به مناسبت افتتاح بند یاد شده، معلومات مفصل ارائه کرد.

 وی افزود که امروز رییس جمهور حکم ایجاد مدال شهید محمد موسی شفیق را امضا کرد و این مدال برای کسانی تفویض می شود که در راستای مدیریت آب افغانستان تلاش کنند. همچنان در ارتباط به بند کمال خان بیشتر از ۳۰۰ مقالات علمی و تحقیقی نوشته و چاپ شده است که برای شماری از نویسندگان، جایزه اهدا خواهد شد.

 سپس خان محمد تکل رییس ادارۀ ملی تنظیم آب در صحبت هایش با تبریکی به خاطر افتتاح بند کمال خان، از اراده، قاطعیت و تلاش های رییس جمهور تشکر کرد و گفت که دورۀ سکوت مدیریت آب خاتمه یافته است و آب های افغانستان مهار می شود.

 موصوف در رابطه به ظرفیت آب بند کمال خان و کانال های مربوط آن معلومات داد و گفت : با افتتاح بند کمال خان، آرزوی دیرینۀ افغانان تحقق یافت. به تمام مردم افغانستان اطمینان می دهیم که پروژه های بزرگ آب در زمان تعیین شده و باکیفیت بهتر، تطبیق خواهد شد و این پروژه ها در سراسر کشور عملی می شود. وی افزود که ۴۴ پروژۀ آبی دیگر به گونۀ  متوازن در شماری از ولایات کشور در سال جاری تطبیق می شود.

 سپس بازمحمد ناصر رییس شورای ولایتی نیمروز، فریده حمیدی نمایندۀ ولایت نیمروز در ولسی جرگه، یوسف بارکزی به نمایندگی شورای سراسری مردم نیمروز و مولوی حزب الله سروری به نمایندگی از علمای این ولایت صحبت کردند و با تشکر از توجه خاص رییس جمهور در زمینۀ مهار آب ها، افتتاح بند کمال خان را افتخار افغانستان خواندند.

 همچنان آنان خواست ها و پیشنهادات مردم نیمروز را در عرصه های مختلف با رییس جمهور شریک کردند و با اشاره به صلح، گفتند که باید طالبان از ویرانی و کشتن مردم افغانستان دست بردارند، خشونت را ختم کنند و با پروسه صلح یکجا شوند.

 محمد اشرف غنی و هیئت همراهش در پایان این مراسم، از بخش های مختلف تاسیسات بند کمال خان دیدن کردند.#برمک           

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا