اخبارجهان

مدیر صندوق بین‌المللی پول؛ اقتصاد جهانی را سیاسی نسازید

کابل ۲۴ عقرب باختر
مدیر صندوق بین‌المللی پول هشدار می دهد که سیاسی شدن اقتصاد جهانی به رشد اقتصاد کشور ها آسیب می رساند.
کریستالینا جورجیوا، امروز به رهبران گروه ۲۰ در مورد حمایت های تجاری میان کشور ها و ریشه دار شدن مشکلات اقتصادی در جهان گفت: تکه تکه شدن اقتصاد جهانی، به بلوک‌های ژئوپلیتیکی به طور قابل توجهی به رشد اقتصاد کشورها آسیب می‌زند.
او در اجلاس سران گروه ۲۰،که امروز در جزیره بالی در اندونیزیا آغاز به کار کرد سخن میگفت یاد آور شد اکنون ۳۴۵ میلیون نفر در جهان از بحران غذایی که نتیجه جنگ روسیه در اوکراین، تورم بالا و تغییرات جغرافیای است، رنج می برند.
او گفت که کشورهای گروه ۲۰ باید اجازه دهند، تجارت جهانی کار خود را انجام دهد و نباید آن را به مسائل سیاسی گره بزنند.
رویترز از قول جورجیوا گفت: از بین بردن موانع تجارت، به ویژه برای مواد غذایی و کود، می‌تواند برای مقابله با رنج صدها میلیون نفر کمک زیادی کند. ما نباید اجازه دهیم که سیاست حمایت از صنایع و فرآورده های داخلی کشورها ریشه دوانده و جهان را به بلوک‌های جداگانه تقسیم کند.
صندوق بین المللی پول، محاسبه کرده است که چنین جهان تقسیم شده‌ای سالانه حداقل ۱.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را از دست می دهد.
او گفت: هزینه برای اقتصادهای باز، آنهایی که به همکاری بین المللی وابسته هستند، بیشتراز دو برابر ،یا بیشتر خواهد بود.
جورجیوا همچنین درخواست خود را از کشورهای گروه ۲۰ برای تسریع تلاش‌ها به خاطر کاهش بدهی کشورهای فقیرتری که به دلیل کووید-۱۹،مشکلات ناشی از جنگ اوکراین و تورم مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، تکرار کرد.
باید گفت که در اجلاس بالی به جز از پوتین رئیس جمهور روسیه ، همه سران گروه ۲۰ شرکت دارند.
قبل از این ، رئیس جمهور اندونیزیا از شرکت کنندگان خواسته است که در اجلاس بالی روی مشکلات اقتصادی جهانی تمرکز داشته باشند و این نشست را سیاسی نکنند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا