(DR)اخبارTOP(DR)(DR)تبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به نشرات سایت‌های خبری داخلی و خارجی

کابل، ۱۹ سنبله، باختر 

شماری از سایت‌های خبری داخلی و خارجی در نشرات امروزشان در کنار تحولات جهان و منطقه به تحولات در افغانستان نیز پرداخته‌اند.

گزارشگر آژانس باختر با مرور نشرات این سایت‌ها این گزارش را آماده کرده است:سایت خبری شفقنا افغانستان تحت عنوان «سفارت امارت اسلامی خواستار بازگشایی هرچه زودتر گذرگاه تورخم از سوی پاکستان شد» نوشته کرده است:سردار احمد شکیب، سرپرست سفارت امارت اسلامی در اسلام آباد از حکومت پاکستان خواسته است تا گذرگاه تورخم را هرچه زود دوباره باز کند.

سردار احمد شکیب روز گذشته در دیدار با آصف درانی، نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان گفت: بسته ماندن دروزاه تورخم به ضرر هردو کشور است.

وی افزود که مسافران و تاجران گیرمانده در تورخم در وضعیت دشوار قرار دارند.

سایت خبری طلوع نیوز زیر عنوان «ادامه تلاش‌های حکومت برای شناسایی و پرداخت حقوق معلولان، یتیمان و بیوه‌ها» نوشته است:وزارت شهدا و معلولان می‌گوید که کار برای شناسایی افراد مستحق، ۹۰ درصد تکمیل شده است.

فیصل خاموش، سخنگوی وزارت شهدا و معلولان می‌گوید که این وزارت در سه ماه پسین سال روان خورشیدی تنخواه حدود ۴۰۰ هزار معلول، یتیم و بیوه را پرداخت کرده است.

سایت خبری اسپوتنیک تحت عنوان «کشف آثار باستانی به ارزش ۲۷ میلیون دالر از قاچاقچیان در بامیان» نگاشته است: وزارت دفاع امارت اسلامی می‌گوید سه تن در پیوند به قاچاق آثار تاریخی و عتیقه در ولایت بامیان از سوی مدیریت استخبارات قوماندانی قول اردوی ۲۰۹ الفتح وزارت دفاع در هماهنگی با منسوبان استخبارات ولایات بامیان، کابل و بلخ بازداشت شدند.

این وزارت  می‌افزاید که از نزد این افراد به ارزش ۲۷ میلیون دالر آثار تاریخی که شامل دو مجسمه، دو جسد مومیایی شده، یک تاج طلا، پنج صندوق، دوشمشیر و یک کتاب ۱۷ صفحه‌یی که با طلا نوشته شده به دست آمده است. #

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا