اخبارفرهنگ

مسوولان محلی هرات: منارتاریخی پنجم، فرو نخواهد ریخت

هرات 10 قوس باختر
رییس اطلاعات وفرهنگ هرات می گوید که با استحکام بندی جدید، احتمال فروریزی منارتاریخی پنجم، وجود ندارد.
مولانا نعیم الحق حقانی، در دیدار از جریان کار استحکام منارتاریخی پنجم گفت که حفظ بنا تاریخی در اولویت کاری حکومت امارت اسلامی قرار دارد .
رییس اطلاعات وفرهنگ هرات، با اشاره به جریان کار مرمت و استحکام بندی منار پنجم که از چندین ماه بدین سو جریان دارد، می‌گوید که تمام تلاش‌ها این است تا به گونه اساسی نگرانی‌ها و احتمالات فرو ریزی منار پنجم آسیب شناسی و به آن رسیدگی شود.
حقانی همچنان می‌افزاید در روند مرمت و استحکام بندی منار پنجم روزانه ده‌ها تن سرگرم کار اند و از این طریق نان حلال به خانه‌های شان می‌برند.
مولانا حقانی می گوید که بازسازی منارپنجم، یک ضرورت بود که امارت اسلامی در اولین اقدام روی آن کار کرد؛ با درنظر داشت تمام اصول حفظ میراث‌های فرهنگی و طبق نقشه، کار حفاظتی این منار توسط بنیاد ٱغا خان همچنان جریان دارد.
رییس اطلاعات وفرهنگ هرات علاوه می‌کند که این اداره تمام تلاش خود را در بخش حفظ آثار باستانی انجام می دهد و سعی می کند تا هرات را شامل ثبت سازمان یونسکو( سازمان میراث‌های فرهنگی جهان) کند.
منارهای مصلای هرات، حدود شش قرن قدمت، دارد و از مهم‌ترین آثار باستانی افغانستان به شمار می‌رود. این منارها در دوران امپراتوری تیموریان ساخته شده‌ و از سال‌ها به اینسو نامزد سازمان یونسکو است.ختم/باختر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا