سیاستاخبارTOP

معاون اداری ریاست‌الوزرا، با هیئت بلند رتبه پاکستان دیدار کرد

کابل، ۸ قوس، باختر
مولوی عبدالسلام حنفی معاون اداری ریاست الوزرای امارت اسلامی افغانستان، امروز با حنا ربانی کهر وزیر دولت در امور خارجۀ جمهوری اسلامی پاکستان که در رأس یک هیئت عالی رتبۀ به کابل آمده بود، در قصر چهار چنار ارگ دیدار کرد.
بر اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست الوزرا به آژانس باختر؛ در این دیدار که مولوی شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم و شمار دیگری از مقامات امارت اسلامی افغانستان حضور داشتند، ابتدا معاون اداری ریاست الوزرا ضمن خوش آمدید به این هیئت ، گفت: افغانستان و پاکستان روابط تاریخی، دینی و فرهنگی دیرینه دارند و ما خواهان گسترش بیشتر روابط میان دو کشور هستیم.
وی ضمن ابراز امتنان از جمهوری اسلامی پاکستان به خاطر میزبانی مهاجرین افغان در طی چهار دهۀ گذشته، گفت که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت سراسری در کشور تامین شده، فساد اداری از میان رفته و کشت و قاچاق مواد مخدر متوقف شده است.
مولوی حنفی افزود: افغانستان پل اتصال میان آسیای مرکزی و جنوبی است و ما به خاطر تطبیق پروژه های بزرگ چون تاپی، تاپ، کاسا یک‌هزار و خط آهن پشاور- کابل- ترمذ آماده همکاری هستیم که با عملی شدن این پروژه ها، روابط اقتصادی و تجارتی میان دو کشور و کشورهای منطقه افزایش می‌یابد.
معاون اداری ریاست الوزرا خاطر نشان کرد: ما در تلاش میکانیزه شدن تجارت زغال هستیم و به همین منظور کمیته مشترک باصلاحیت بین الوزارتی ایجاد شده است و نیز کمیته ملی بنادر به خاطر فراهم آوری تسهیلات در زمینه تجارت و ترانزیت توظیف شده است.
وی سرمایه‌گذاران پاکستانی را به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های معادن، انرژی و زراعت تشویق کرد و گفت: ما خواهان همکاری پاکستان در زمینه های تسهیل ویزه برای افغانان و رهایی زندنیان افغان استیم.
در مقابل، حنا ربانی کهر وزیر دولت در امور خارجۀ جمهوری اسلامی پاکستان، گفت: ما کشورهای را سراغ نداریم که مانند افغانستان و پاکستان مشترکات زیاد داشته باشند.
وی افزود که پس از چهل سال فرصت‌های بسیار در افغانستان فراهم شده است و به منفعت دو کشور است.
وی با اشاره بر اینکه یک میکانیزم به خاطر رفت و آمد در بنادر میان دو کشور ساخته شود، گفت که مشکلات به وجود آمده باید هرچه زودتر حل شود و به خاطر رهایی زندانیان افغان میکانیزمی وجود دارد و برای حل آن نیاز به زمان بیشتر است.
وزیر دولت در امور خارجۀ پاکستان با تاکید بر اینکه پاکستان بر تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد، گفت: از فرصت‌های به دست آمده باید استفادۀ اعظمی صورت گیرد و نباید درگیر اشتباهات گذشته شویم.
حنا ربانی کهر در اخیر سخنانش گفت: ما باید یک محیط خوب برای گسترش مناسبات تجارتی و تماس مردم با مردم را ایجاد و چالش‌ها را به فرصت مبدل سازیم.
در این دیدار، مولوی شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم با اشاره به تامین امنیت سراسری در افغانستان و مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور، گفت که باید از فرصت ها به خاطر رفاه و پیشرفت اقتصادی مردم دو کشور استفاده صورت گیرد.
هم‌چنان محمد صادق خان نمایندۀ خاص پاکستان برای افغانستان در صحبتی، گفت: ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام داریم و از اینکه در افغانستان امنیت تامین شده است، ما باید کار و سرمایه‌گذاری بیشتر به خاطر رفاه و آسایش مردم دو کشور نموده و برای حل مشکلات تمرکز کنیم.وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا