(DR)سیاست(DR)اخبار(DR)اقتصادTOP(DR)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا: در افغانستان برعلاوه سرمایه گذاران داخلی، فرصت سرمایه گذاری برای خارجی ها نیز مساعد است

کابل ۱۵ سنبله باختر

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزرا امروز در کنفرانس تحت عنوان”روابط تجارتی و اقتصادی افغانستان” که از سوی اتاق تجارت امریکا و افغانستان و شورای تجارتی افغانستان به‌راه انداخته شده بود، اشتراک و سخنرانی نمود.

دفترمطبوعاتی معاونت اقتصادی ریاست الوزرا با نشر این خبر گفته است: معاون اقتصادی ریاست الوزرا به افغان های مقیم خارج و سرمایه گذاران خارجی خوش آمدید گفته و افزود که اکنون در افغانستان امنیت سرتاسری تأمین گردیده، مبارزه جدی علیۀ فساد آغاز گردیده، در کنار واردات سطح صادارات و عواید ملی افزایش یافته، در تولید مواد خوراکی داخلی ازدیاد به عمل آمده، امور پروژه های بزرگ آغاز گردیده و به همین شکل صنعت، تجارت و ترانزیت هم پیشرفت نموده است.

برادر در سخنان خود گفت که امارت اسلامی جهت حمایت از سکتور خصوصی مالیه مواد خام را کاهش داده، پارک های صنعتی توسعه یافته،برای انکشاف تجارت بازسازی شاهراه ها آغاز شده و امور وصل افغانستان ازطریق شبکۀ خط آهن با منطقه جریان دارد.

معاون اقتصادی ریاست الوزرا در این کنفرانس گفت که کشور غنی از منابع طبیعی،حکومت حمایت کننده سرمایه‌گذاری، نیروی جوان و ارزان کاری،دسترسی از طریق اتصال منطقوی به بازار های بین‌المللی،محیط گسترده برای سرمایه‌گذاری و قوانین سهل برای سرمایه گذاری موضوعاتی اند، که زمینه خوبی را برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی مساعد نموده است‌.

 ملا عبدالغنی برادر آخند برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی اطمینان داد که با مساعد شدن زمینه سرمایه گذاری در افغانستان نه تنها افغانها، بلکه برای سرمایه گذاران خارجی نیز فرصت مساعد گردیده و آنها می توانند که در این جا در سکتور های برق، معادن، زراعت، ترانسپورت، زیربناها، تکنالوژی و صحت و بسیاری بخش های دیگر هم سرمایه گذاری نمایند.

معاون اقتصادی علاوه نمود، امارت اسلامی برای تمامی سرمایه گذاران قوانین آسان سرمایه گذاری را به وجود آورده و افزون بر این به هدف آمدن آنها به افغانستان و در این جا جهت سرمایه گذاری در بخش های مختلف و رهایی از سرگردانی در ادارات دولتی کمیتۀ بین الوزارتی را ایجاد نموده تا به سرمایه گذاران معلومات ضروری و تسهیلات را فراهم نماید.

ملا عبدالغنی برادر به سیاست و شرایط جهانی اشاره نموده و گفت، با در نظر داشت امنیت، راه های تجارتی بحری در اطراف افغانستان ارزش مسیر های زمینی روز تا روز بیشتر می شود که به این اساس افغانستان اهمیت موقعیت جیو استراتژیک خویش را به طور واقعی آن پیدا خواهد کرد. امارت اسلامی به همین منظور سعی می نماید تا راه های تجارتی و ترانسپورتی را به شکل اساسی بازسازی نماید و به اتکای آن با کشورهای همسایه وصل شود که اکنون به آن ها وصل نمی باشد. امارت اسلامی تلاش می کند که در سراسر کشور شاهراه ها، سرک ها و شبکه خط آهن را احداث و وسعت بخشد.

در اخیر معاون اقتصادی ریاست الوزرا یک بار دیگر به سرمایه گذاران داخلی و خارجی اطمینان داد که امارت اسلامی از آنها حمایت کامل می کند و در این بخش برای آنها تمامی تسهیلات را فراهم می نماید.

در این کنفرانس علاوه از سرمایه گذاران افغان شماری از سرمایه گذاران امریکایی و ده ها سرمایه گذار سایر کشورها اشتراک نموده بودند، که از پیشرفت های عینی در افغانستان ستایش نمودند و علاقۀ سرمایه گذاری خویش را در بخش های مختلف نشان دادند.ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا