سیاستاخبارTOP

معاون سترمحکمه: در یک سال گذشته یک هزار سیصد و هشتاد دو دوسیه در ستر محکمه حل فصل شده است

کابل، 12 سنبله، باختر
معاون اداری سترمحکمه می گوید: در یک سال گذشته یک هزار سیصد و هشتاد دو دوسیه در ستر محکمه حل فصل شده است و چهل سه هزار شش صد و بیست جلد دوسیه دیگر تحت کار قرار دارد.
به گزارش خبر نگار آژآنس باختر، شیخ عبدالمالک حقانی معاون اداری سترمحکمه امروز در نشست حساب دهی حکومت به ملت گفت در یک سال گذشته 56 نشست عادی و فوق العاده در موارد مختلف از سوی ستر محکمه برگزار و در آن تصامیم لازم اتخاذ شده است.
هم چنان در این مدت به 55 عریضه تجدید نظر دوسیه رسیدگی شده است و بناَ به صلاحیت های ستر محکمه 14 دوسیه جزایی، حقوقی، فامیلی، تجارتی نیز حل فصل شده است.
وی گفت در یک سال گذشته 635 استهدایه از سوی محاکم مرکز و ولایات به ستر محکمه مواصلت ورزیده است که در روشنایی به اصول اسلامی به آنها جواب داده شده است و در بخش تبدیلی محکمه در این مدت 830 دوسیه جزایی ، فامیلی، تجارتی، احوال شخصیه و مدنی نیز رسیدگی شده است.
معاون سترمحکمه افزود در یک سال گذشته 3356 جلد دوسیه به ستر محکمه رسیده است که در دیوان های محتلف زیر کار است.
11762 جلد دوسیه در محکمه استیناف و 65319 جلد دوسیه در محکمه ابتدایه که تمام آن 80437 جلد می شود، تحت دوران است.
که از جمله 35092 جلد در محکمه ابتدایه ،7156 جلد دوسیه در محکمه استیناف و 1382 جلد آن در محکمه تمیز حل و فصل شده است و 43630 جلد دوسیه فعلآ در محکمه سه گانه زیر کار می باشد.
او گفت در مدت یک سال گذشته بیست اسناد تقنینی که شامل طرزالعمل ها و مقرره می باشد از سوی ستر محکمه نهایی و تصویب شده است.
وی افزود در این مدت شمار قاضی ها و مفتی ها به اساس تخصص، تقوا، اخلاص و امانت داری در بخش های ستر محکمه و دارالافتا مقرر شده است و در این مدت برای شماری از روئسا و کارمندان سترمحکمه برنامه های آموزشی ارتقای ظرفیت نیز راه اندازی شده است.
او به بخش مبازره با فساد اداری در این اداره اشاره کرد و گفت در یک سال گذشته یک قاضی سه کارمند اداری، شش کارمند قوه قضاییه و پانزده تن دیگر نیز در پیوند به اخذ رشوه ، ساختن اسناد جعلی و سرقت اسناد رسمی از سوی ریاست تفتیش ستر محکمه گرفتار شده است و مورد تعقیب عدلی قرار دارند.
به گفته مسئولان، هماهنگی های لازم با نمایندگان با صلاحیت کشور های چین و اندونیزیا تامین شده و قرار است با امضای تفاهم نامه همکاری، کار اعمار تعمیر دایمی ستره محکمه در ساحه دارالامان شهر کابل و اعمار تعمیر محاکم در ۸ شهر و ۱۲ ولسوالی آغاز گردد.
او گفت در بخش مدیریت ثبت قضایا در یک سال گذشته 5449 قضیه جزایی و 8759 قضیه حقوقی در مرکز و ولایات در سیستم ثبت قضایا به ثبت رسیده استو
هم چنان در این مدت به حضور رسانه ها، شهروندان و محصلین چندین محکمه علنی برگزار شده است که در آن در مطابقت به اصول شرعی تصمیم گرفته شده است.
او در مورد مصرف بودجه عادی و انکشافی ستر محکه نیز معلومات داد.
به همین ترتیب، شیخ عزیز الله مظهری رئیس دارالافتای ستره محکمه گفت: در جریان یک سال اخیر، ۱۴۰۰ دوسیه، مکتوب و متحد المال اجرا و ۴۱۰ فتوای شرعی صادر شده، ۵۰ دوسیه تکمیل گردیده، ۵۶ دوسیه به مراجع مربوطه ارسال شده و ۱۲ دوسیه تحت کار می باشد.
در این نشست مفتی حزب الله ابراهیمی رئیس تدقیق مطالعات ستر محکمه در موارد مختلف نیز معلومات داد.
بهزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا