(DR)سیاست(DR)اخبار(DR)جامعهTOP(DR)

مقام‌های فراری نظام پیشین دیگر اعتباری میان دولت‌ها و مردم ندارند


کابل، ۲۱ سنبله، باختر
دولت ترکیه روز گذشته مانع نشست مقام‌های فراری و متواری نظام گذشته افغانستان در استانبول شد.
عبدالرشید دوستم، محمد محقق، یونس قانونی… در جمع آن مقام‌های فراری حکومت گذشته اند که قصد داشتند نشستی را در آن کشور برگزار کنند.
دولت ترکیه ظاهراً به نام مشکلات امنیتی مانع برگزاری این نشست شده است، مگر آگاهان سیاسی می‌گویند که این عمل‌کرد دولت ترکیه نمایانگر آن است که رهبران سیاسی سابق که اکنون در شماری از کشور ها متواری اند، مهره‌های سوخته اند که دیگر نه در میان مردم افغانستان و در میان کشورها اعتبار دارند.
اکثریت مطلق مقام‌های دولت پیشین که حالا متواری اند، مالکان سرمایه و کار اند که با انتقال میلیون‌ها دالر از افغانستان برای خود در ترکیه و کشور های دیگر زندگی شاهانه ساخته اند.
این مقام‌ها، چهره‌های ناکام در صحنه سیاسی و نظامی افغانستان اند، همان‌گونه که مردم ما دیگر به آنان باور ندارند، بیرونی‌ها هم دیگر خریدار آنان نیستند در حالی که این مقام‌های زر اندوز و زرپرست در زمان کارشان بیشترین رابطه را با سفارت‌ها داشتند و جفا های زیادی در حق مردم افغانستان کردند.
این که، این چهره‌ها امروز از نظر افتاده اند، دلیل این است که آنان در برابر مردم رنگ باخته اند و کشور ها هم به واقعیت در افغانستان تمرکز دارند، امارت اسلامی واقعیت امروز افغانستان است، این نظام بر اوضاع و جغرافیای افغانستان حاکم است و طبعا هر کشوری که در افغانستان منافع مشروع دارد، راه تعامل را با همین نظام در پیش گرفته است.
چه خوب است که مقام‌های دیروز به نا کارایی خود اعتراف کنند و به جای خیز و جست‌های بیجا، در جای خود آرام گیرند و بیشتر از این باعث آبرو ریزی خود نشوند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا