اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مقام های هندی و کشور های آسیای میانه، امروز نشستی را در دهلی نو برگزارمی کنند

 

کابل ۱۵ قوس باختر

مقام های هندی و کشور های آسیای میانه، امروز نشستی را در دهلی نو برگزارمی کنند و روی اوضاع در افغانستان و همکاری های منطقه یی ، بحث خواهند کرد.

روزنامه تایمز‌آف‌ایندیا گزارش داده است که اجیت دوال؛ مشاور امنیت ملی هند این نشست را میزبانی خواهد کرد که در آن مشاورین امنیت ملی کشور های آسیای میانه«  قزاقستان، قیرغیزستان، تاجیکستان و ازبکستان» شرکت دارند؛ ترکمنستان به این نشست هیئتی نفرستاده است.

روزنامه تایمز‌آف ‌ایندیا همچنان گفته است که نگرانی امنیتی از ناحیه افغانستان محور بحث این گفتگو ها است، نگرانی هایی که امارت اسلامی آن را غیر قابل توجیه دانسته است.

همچنان گفته شده است که دراین نشست،  نمایندگان کشورهای شرکت کننده  روی جلوگیری از بی ثباتی منطقه و همکاری های اقتصادی بحث خواهند کرد و هند خواهد کوشید توجه کشور های آسیای میانه را برای همکاری های ترانزیتی از مسیر بندر چاه بهار در ایران جلب کند، هند می خواهد از طریق این بندر به کشور های آسیای میانه برسد.

باید گفت که امارت اسلامی بارها، نگرانی های امنیتی در خصوص افغانستان را غیر قابل توجیه دانسته است و تاکید شده است که به جای بزرگ نمایی مشکلات در افغانستان، در فکر استفاده معقول از فرصت های باشند در این کشور ایجاد شده است؛ یکی از این فرصت ها استفاده از موقعیت ترانزیتی این کشور است. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا