اخبارفرهنگTOP

ملا خیرالله خیرخواه: جوانان از طریق مطالعه و کسب علم و دانش می توانند درآبادی و پیشرفت کشور سهم بگیرند

کابل، 15 جوزا، باختر
ملا خیرالله خیرخواه سرپرست وزات اطلاعات وفرهنگ، امروز نمایشگاه کتاب را که به مناسبت هفتۀ کتابخوانی در پوهنتون کابل برگزار شده است، افتتاح کرد.
به گزارش آژانس باختر؛ در محفلی که به این مناسبت با حضور شماری از مسوولان دولتی و استادان و محصلان پوهنتون کابل برگزار شد، سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، راه اندازی این نمایشگاه را که ریاست انتشارات کتب بیقهی این وزارت به همکاری اتحادیۀ ناشران افغانستان و پوهنتون کابل برگزارکرده اند، گام مهم در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی دانست.

وی نقش جوانان تحصیل کرده را در آبادی و پیشرفت کشور و رفاه مردم، مهم دانست و جوانان را به مطالعه و کتابخوانی تشویق کرد.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، در رابطه به خاطرات و مشکلات دردوران جهاد معلومات داد و گفت که با پیروی امارت اسلامی، فرصت بهتر برای جوانان فراهم شده است که باید از طریق مطالعه و کسب علم و دانش درپیشرفت کشور، نظام اسلامی و رفاه مردم سهم بگیرند.
همچنان دراین محفل ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشرات وزارت اطلاعات فرهنگ، دررابطه به نقش کتاب و مطالعه در ارتقای دانش و آگاهی جوانان معلومات داد و گفت که یگانه راه بیرون رفت از مشکلات؛ پیشرفت تعلیم و آموختن علم است .
او گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ کوشش کرده است که دراین نمایشگاه کتاب های ناب را به نمایش بگذارد و هدف از برگزاری این نمایشگاه خدمت درعرصۀ علم و دانش و همچنان ایجاد انگیزه برای جوانان است که به کتابخوانی و مطالعه تشویق بیشتر شوند.
بعد دکتوراسامه عزیز رییس پوهنتون کابل، مفتی عصمت الله برهان سخنگوی وزارت معادن و پترولیم و قاری عبدالباسط، نمایندۀ ریاست انتشارات کتب بیهقی، به ترتیب در رابطه به اهمیت این نمایشگاه صحبت کردند.
آنان، کتاب و مطالعه را در زندگی انسان ها وسیلۀ پیشرفت دانستند و تاکید کردند که درشرعیت اسلامی نیز مطالعه و کسب علم و دانش از ارزش ویژه برخورداراست.
سپس سید احمد سعیدی، رییس اتحادیۀ ناشران افغانستان، درصحبتی گفت که در این نمایشگاه بیش 35 ناشر به شمول انتشارات کتب بیهقی و اکادمی علوم، 1500عنوان کتاب را که اضافه از یک صد هزار جلد را دربرمی گیرد و شامل بخش های مختلف است، به نمایش گذاشته اند.
او گفت که این نمایشگاه درپوهنتون کابل تا اخیر همین هفته به روی علاقمندان باز است .
سعیدی همچنان شماری از مشکلات ناشران را نیز بیان کرد و خواهان همکاری وزارت اطلاعات وفرهنگ در رفع مشکلات موجود شد.
همچنان روح الله آشنا، محصل پوهنحی حقوق و علم سیاسی پوهنتون کابل، در صحبت با خبرنگار آژآنس باختر، راه اندازی این نمایشگاه را درحمایت از فرهنگ مطالعه و کتابخوانی گام نیک دانست.
او گفت که دراین نمایشگاه در نرخ کتب نیز تخفیف در نظر گرفته شده است و برگزاری چنین نمایشگاه ها جوانان و به ویژه محصلان پوهنتون را تشویق می کند که به مطالعه و کتابخوانی رو بیاورند.
باختر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا