سیاستاخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

موضع گیری های معقول امارت اسلامی٬ راه همکاری و تعامل با افغانستان را سهل تر کرده است

تبصره کابل ۱۱ اسد باختر
سرپرست وزارت خارجه٬ نشست تاشکند را فرصت خوب برای تعامل جهان با حکومت کنونی افغانستان میداند.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ امارت اسلامی افغانستان به عنوان نظام مشروع در افغانستان در صدد آن است که روابط خود را با جهان مطابق به کنوانسیون های جهانی گسترش دهد در این ایده و راهکار٬ احترام متقابل یک اصل است که امارت اسلامی آن را رعایت میکند و توقع دارد که دیگران نیز پابند این اصل باشند.
نشست تاشکند که هفته گذشته با شرکت نمایندگان بیست کشور جهان و به میزبانی دولت ازبکستان و با محوریت بحث روی افغانستان برگزار شد٬ فرصت خوب برای تعامل جهان با حکومت کنونی افغانستان بود.
در این نشست نماینده گان کشور های شرکت کننده دیدگاه٬ نظر و حتی نگرانی شان را در مورد بسا از مسایل در افغانستان بیان داشتند و در مقابل هیئت امارت اسلامی که از سوی امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه مدیریت می شد به حل دیدگاه اختلافی پرداخت٬ وضعیت فعلی افغانستان را که در آن ثبات امنیتی و سیاسی وجود دارد بیان شد و کشورهای جهان به تعامل و همکاری با امارت اسلامی افغانستان دعوت شدند.
امیرخان متقی، برگزاری نشست تاشکند را فرصت خوبی برای تعامل کشورهای جهان با حکومت کنونی دانست.
او گفته است «در این نشست افزون بر این که از تعامل با حکومت کنونی پشتیبانی کردند بر آزاد سازی پول‌های منجمد شده افغانستان و برداشتن تحریم‌ها نیز تاَکید کردند و خواهان تعامل با حکومت کنونی افغانستان شدند.»
این نشان میدهد که دیدگاه کشور های همسایه٬ منطقه و فرا منطقه با دیدگاه امارت اسلامی در حال نزدیک شدن است و اصل همکاری و همگرایی با امارت اسلامی را بیشتر مدنظر خواهند گرفت.
اگر به وضعیت جاری در منطقه نگاه کنیم فرصت های زیادی به میان آمده است که میتواند راه تعامل میان کشور های شامل حوزه و فرامنطقه را باز کند.
کشورهای آسیای مرکزی خواهان افزایش دادوستد از راه افغانستان با جنوب آسیا استند٬ کشور های جنوب آسیا شامل هند٬ پاکستان٬ بنگله دیش٬ سریلانکا… هم به نوبه خود تلاش دارند که از راه افغانستان با کشور های آسیای میانه را پیدا کنند٬ هر دو طرف در فکر یک اتصال تجاری از خاک افغانستان اند.
میان این کشور ها مسئله امنیت در افغانستان٬ یک مسئله قابل بحث است در حالی که امارت اسلامی به این نگرانی ها پرداخته است.
حرف دیگر که میتواند موضع هماهنگ میان افغانستان و کشور های منطقه را بیان کند٬ تاکید بر آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان از سوی امریکا و رفع تحریم علیه امارت اسلامی افغانستان است.
قرار معلوم، برای این مشکل هم گام های برداشته است٬ امریکا که تا دیروز موضع تند و تقریبا آشتی نا پذیر در برابر امارت اسلامی داشت حالا حاضر شده است که روی ذخایر ارزی افغانستان که در امریکا منجمد شده است با امارت اسلامی وارد بحث شود٬ این خود نمایانگر آن است که امریکا نیر درک کرده است که از راه تعامل و همکاری به حل آن مواردی برسد که روی آن با امارت اسلامی در افغانستان اختلاف نظر دارد.
با سیر تحولات اخیر سیاسی در سطح منطقه و فراتر از آن به این نتیجه میرسم که اندیشه تعامل و همکاری که از سوی امارت اسلامی در پیش گرفته شده است٬ یک راه منطقی برای رسیدن به همکاری های منطقه یی است که با گذشت هر روز جای و جایگاه خود را پیدا میکند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا