اخبارTOPآموزش

مولوی عبدالباقی حقانی: 410 هزار پسر و دختر در نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی مصروف تحصیل اند

کابل، 25 اسد، باختر
مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی، امروز در برنامۀ حسابدهی دولت به ملت، در رابطه به کار کرد های یک سال گذشته این وزارت معلومات داد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ در این برنامه که در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزارشد، سرپرست وزارت تحصیلات عالی درصحبت هایش گفت که پیشرفت هر کشور وابسته به سطح علم، دانش و تحصیلات عالی آن است.
وی افزود که به این منظور وزارت تحصیلات عالی، تلاش کرد و توانست که در کمتر از یک ماه بعد از پیروزی امارت اسلامی، روند تدریسی نهاد های تحصیلات عالی را در مرکز و ولایت های کشورآغاز کند.
وی گفت که قبل از پیروزی امارت اسلامی، 400 هزار تن محصل در 39 نهاد تحصیلی دولتی و 143 نهاد تحصیلی خصوص مصروف تحصیل بودند و بعد از پیروی امارت اسلامی، این رقم به 410 هزار تن افرایش یافته است.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی اضافه کرد که تنها در نهاد های تحصیلی دولتی 22 پوهنحی، 60 دیپارتمنت و در رشته های مختلف 15 برنامۀ ماستری ایجاد شده است .
او خاطرنشان کرد که طی یک سال گذشته در مجموع 393 بورس تحصیلی به شمول کشور های هندوستان، ایران، جاپان، چین، کانادا، امریکا و عربستان سعودی؛ از 24 کشورجهان که شامل 224 بورس دورۀ لیسانس و 169 بورس دورۀ دکتورا می شود، به دست آمده است و به افراد شایسته و واجد شرایط توزیع شده است .
همچنان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، از ملل متحد و جامع بین المللی خواست که در فراهم کردن زمینۀ سفر مسئولان وزارت تحصیلات عالی به خارج از کشور، به منظور مهیا کردن فرصت های تحصیلی برای محصلان افغان و بهبود وضعیت تحصیلات عالی کشور؛ همکاری کنند.
بعد دراین برنامه عرفان الله عباد رئیس دفتر وزارت تحصیلات عالی، در رابطه به کار کرد ها و دستاورد های این وزارت در یک سال گذشته به تفصیل توضیحات داد و تاکید کرد که وزارت تحصیلات عالی در راستای بهبود هرچه بیشتر نظام تحصیلی کشور درتلاش است .
در اخیراین برنامه مولوی حافظ محمد حامد حسیب معین مالی و اداری و مولوی احمدتقی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفتند.
باختر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا