(DR)اخبار(DR)اقتصاد(DR)جامعهTOP(DR)(DR)آموزش

مولوی عبدالسلام حنفی: برای پوهنتون‌ها، مدارس و مکاتب خصوصی چهاردرصد مالیه انتفاعی که ربعوار اخذ می‌شد، برای یک‌سال معاف شده است


کابل، ۲۵ ثور، باختر
مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی افغانستان، امروز در نشست مطبوعاتی «ایجاد تسهیلات لازم در موضوعات مهم مالیاتی به هدف رشد و تقویت سکتور خصوصی» گفت: برای پوهنتون‌ها، مدارس و مکاتب خصوصی چهاردرصد مالیه انتفاعی که ربعوار اخذ می‌شد، برای یک‌سال معاف شده است.
وی افزود که در نتیجه بحث‌های متواتر مقامات و مسئولان امارت اسلامی افغانستان و سکتور خصوصی با عالیقدر امیرالمؤمنین (حفظه‌الله)، از جانب مقام رهبری امارت اسلامی، به منظور رشد و حمایت سکتور خصوصی تسهیلات لازم در موضوعات مالیات ایجاد شده‌است.
به گفتۀ معاون اداری ریاست‌الوزرا: به منظور رشد و توسعه سکتور صنعتی، مالیه ربعوار انتفاعی از چهار درصد به دو درصد کاهش یافته است.
وی اطمینان داد که امارت اسلامی افغانستان تلاش می‌کند تسهیلات هرچه بیشتری را برای تاجران، صنعت‌کاران و در کل برای سکتور خصوصی در کشور فراهم سازد.
در همین‌حال، مولوی احمد جان بلال، نمایندۀ دفتر مقام عالی امارت اسلامی، اعلامیۀ رهبری امارت اسلامی در مورد ایجاد تسهیلات لازم در موضوعات مهم مالیاتی به هدف رشد و تقویت سکتور خصوصی را قرائت کرد و گفت: به منظور حمایت و رشد صنعت، هفت درصد مالیه قراردادی موضوعی برای سکتورهای زراعتی، صنعتی و تجارتی معاف شده است.
وی افزود: برای تثبیت تجار واقعی، قبل از خرید جواز تجارتی، خریدار باید ۵۰۰ هزار افغانی به‌ طور ضمانت در حساب بانکی بلاک کند.
از سویی هم، قاری دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در صحبتی گفت: امارت اسلامی متعهد است که با کمک و همکاری ملت شریف و متدین افغانستان، کشور را آباد و شکوفا بسازد.
وی یاد آور شد که امارت اسلامی افغانستان، تمام پلان‌ها و برنامه‌های خود را با در نظر داشت وضعیت و شرایط زندگی شهروندان کشور تطبیق می‌کند و نمی‌خواهد هیچ‌کسی متضرر شود.
در عین‌حال، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت در سخنان خود، فیصلۀ اخیر رهبری امارت اسلامی را به نفع همه دانست و از شهروندان کشور بخصوص سکتور خصوصی خواست که‌ در راستای تطبیق بهتر آن با امارت اسلامی همکاری کنند و از این فیصله باید پیروی شود.
هم‌چنان محمد یونس مومند سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، اعلامیۀ اخیر رهبری امارت اسلامی را مفید خواند و گفت: اعلامیۀ اخیر مقام عالی رهبری امارت اسلامی در مورد ایجاد تسهیلات لازم در موضوعات مهم مالیاتی به هدف رشد و تقویت سکتور خصوصی، به‌ خیر و فلاح کشور و مردم افغانستان است و سبب پیشرفت در امور می‌شود.
شیرباز کمین زاده، سرپرست اتاق صنایع و معادن افغانستان نیز بر استفاده از تولیدات داخلی تاکید کرد و گفت: استفاده از تولیدات و محصولات داخلی سبب تقویت اقتصاد، بلند رفتن سطح مالیات و افزایش عواید در کشور می‌شود.
گفتنی است که در بخش اخیر این نشست، شماری از اعضای سکتور خصوصی، ضمن استقبال و حمایت از اعلامیۀ رهبری امارت اسلامی افغانستان از «ایجاد تسهیلات لازم در موضوعات مهم مالیاتی به هدف رشد و تقویت سکتور خصوصی» نظریات و پیشنهادهای شان را شریک کردند و خواستار رسیدگی به آن از سوی امارت اسلامی شدند.
وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا