(DR)سیاست(DR)اخبار(DR)جامعهTOP(DR)(DR)آموزش

مولوی عبدالکبیر:  محیط کاری بهتری را برای استادان پوهنتون‌‌های کشور فراهم می کنیم

کابل، ۲۳ اسد، باختر   

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا در  دیدار با اساتید نهاد های اکادمیک در کشور  گفته است؛ تلاش دارند تا محیط کاری بهتری را برای آنان  فراهم کنند.

به گزارش آژانس باختر؛ مولوی عبدالکبیر، این گفته ها را  روز گذشته  در نشستی با استادان پوهنتون‌های افغانستان در کابل که  در جریان ماه های اخیر از برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا به کشور برگشته‌اند بیان داشت.

مولوی عبدالکبیر گفت:  استادان پوهنتون ها و کادرهای علمی افغانستان، سرمایه معنوی این کشور هستند و امارت اسلامی هرگز نمی‌خواهد آنان را از دست دهد.

او افزود: در دو سال گذشته ثابت شده که هیچ استاد پوهنتون و معلم مکتب در افغانستان مورد تهدید قرار نگرفته است، بل احترام هم شان شده اند.

به گفته‌ی وی؛ اکنون پوهنتون‌های افغانستان مراکز علم و دانش است، نه مانند گذشته که ترویج کننده‌ای فرهنگ و اندیشه‌های بیگانه بود.

معاون سیاسی ریاست الوزرا  در این نشست باردیگرتاکید کرد که از خاک افغانستان هیچ  کشوری تهدید نمیشود او گفت:«هرگز اجازه نمی‌دهیم از خاک افغانستان کسی تهدیدی شود و سایر کشور‌ها نیز باید به اساس حقایق ابراز نظر کنند و اتهامات بی‌اساس تاثیری بدی بر روابط میگذارد.»

انس حقانی، عضو کمیسیون سیاسی امارت اسلامی افغانستان که در این دیدار اشتراک داشت گفت «در نتیجه تبلیغات برخی از حلقات، افکار بعضی کشورها نسبت به بقای نظام مغشوش شده، اما هموطنان اطمینان داشته باشند که این نظام پایدار و دوامدار است.»

شيخ الحدیث مولوی ندا محمد نديم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی که در این دیدار گفت: پس از حاکمیت مجدد امارت اسلامی تا اکنون نزدیک به ۴۵۰ تن از استادان پوهنتون‌های افغانستان که به منظور ادامه تحصیل شان به خارج از کشور رفته بودند، دوباره برگشته‌اند و آماده خدمت به جوانان هستند.

ملا خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که برای احیای فکری نسل جوان باید تلاش گسترده تر شود و از فرصت بدست آمده استفاده خوب شود.

سپس، مولوی نورالله نوری سرپرست وزارت امور اقوام، قبایل و سرحدات و شیخ محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در سخنرانی های شان  آینده کشور را مرتبط به استادان خواندند و گفتند که نیاز است استادان پوهنتون‌های افغانستان، محصلان را با روحیه اسلامی و ملی آراسته کنند.

در همین حال، شماری از این استادان که تازه به کشور بازگشته‌اند، بازگشت‌شان را برای خدمت به جوانان جای افتخار خوانده و گفتند: می‌خواهند با ظرفیت سازی های علمی در خودکفایی افغانستان سهم گیرند.

آنان افزودند که آبادی و ثبات افغانستان بدون گسترش علم و دانش امکان ندارد و می‌خواهند برای رسیدن به این هدف دوباره تدریس را در پوهنتون‌ها آغاز کنند و یاد آور شدند٬ حمایت بزرگان امارت اسلامی از نهاد های اکادمیک، می‌تواند روحیه فرزندان این کشور را برای خدمت بلند ببرد. ربانی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا