سیاستاخبارTOP

نماینده خاص وزارت خارجه چین: از طریق اجماع بین‌المللی برای تامین ثبات افغانستان کار می‌کنیم

کابل/۱۹ اسد/ باختر
مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز با هیأت کشور چین تحت ریاست یوی سیاویانگ نماینده خاص وزارت خارجه آن کشور برای افغانستان، دیدار کرد.
در این دیدار، آقای یوی سیاویانگ از سفرش به افغانستان و از پیشرفت‌های به وجود آمده ابراز خرسندی کرد و با اشاره به مناسبات درازمدت و خوب افغانستان و چین، گفت که چین مانند سایر کشورها با امارت اسلامی در تماس است و به‌عنوان همسایه‌ خوب افغانستان همیشه در کنار مردم آن قرار خواهد داشت.
مولوی عبدالسلام حنفی، ضمن خوش آمدید به هیأت متذکره، از روابط حسنه افغانستان و چین یادآوری نموده، گفت که وزیر خارجه چین در مورد افغانستان نظریات خوب دارد و باید بخاطر پیشرفت و رفاه بیشتر مردم دو کشور انکشاف داده شود.
وی گفت که ما به‌شمول چین با تمام همسایه‌ها، کشورهای منطقه و جهان، خواهان روابط نیک و حسنه هستیم و منحیث همسایه چین از چین واحد، یک راه- یک کمربند و سایر برنامه‌های انکشافی چین حمایت می‌کنیم.
معاون اداری ریاست الوزراء افزود که بر اساس پالیسی واضح امارت اسلامی اطمینان می‌دهیم که هیچ‌گاه از خاک افغانستان علیه امنیت چین و یا کدام کشور دیگر استفاده نخواهد شد.
معاون اداری ریاست الوزراء در رابطه به پایان جنگ ۴۳ ساله در افغانستان پس از حاکمیت امارت اسلامی، عفو عمومی، تامین امنیت سرتاسری، فرمان عالیقدر امیرالمومنین در خصوص جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، محو فساد اداری، آزادی بیان و حقوق زنان در چوکات شریعت اسلامی، معلومات مفصل ارائه کرد.
نماینده خاص وزارت خارجه چین برای افغانستان، از کارهای انجام شده طی یک‌سال گذشته ابراز خرسندی نموده، گفت: این یک فرصت خوب است که حاکمیت افغانستان در دست امارت اسلامی می‌باشد و ما می‌خواهیم که از طریق اجماع بین‌المللی، برای تامین ثبات افغانستان کار نماییم.
وی افزود که چین در کنفرانس تاشکند، تحریمات وضع شده بالای افغانستان و سرمایه‌های افغان‌ها را محکوم کرد و خواهان رفع آن گردید. نماینده خاص وزارت خارجه چین، گفت که چین به تمامیت ارضی افغانستان احترام کامل دارد و ما سرمایه‌گذاران و کمپنی‌های چین را بخاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان تشویق می‌کنیم.
در مقابل، معاون اداری ریاست الوزراء از نیت نیک چین نسبت به افغانستان، صدور ویزه برای تاجران افغان و تشویق سرمایه‌گذاران چین در افغانستان قدردانی نمود و خواهان همکاری و مشورت آن کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مشورتی و سایر عرصه‌ها شد.
وی در اخیر سخنانش افزود اکنون زمینۀ خوب سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های خط آهن، برق، معادن و سایر عرصه‌ها فراهم شده و امارت اسلامی متعهد به فراهم نمودن تسهیلات لازم در این خصوص می‌باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا