سیاستاخبارامنیتجامعه

نمایندگان پارلمان اروپا می گویند که پناه‌گاهای امن تروریستان در خاک پاکستان از بین برده شود

کابل/۲۶ سرطان/ باختر

نمایندگان پارلمان و زنان فعال سیاسی کشور در ادامهٔ گفت وگوهای شان با اعضای پارلمان کشورهای جهان روز گذشته، با نمایندگان پارلمان اروپا راجع به گفت وگوهای صلح افغانستان و نقش زنان دراین روند و پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از کشور، گفت وگو کردند.

در این نشست، نظیف الله سالارزی سفیر افغانستان در بروکسل، ناهید فرید رییس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر مجلس نمایندگان، شینکی کروخیل رییس گروه پارلمانی زنان برای مشارکت سیاسی(کاکس)، شکریه عیسی خیل، مریم سلیمان خیل، نظیفه بیک و زهرا توخی نمایندگان پارلمان کشور، دکتور عالمه معین وزارت دولت در امور صلح و فروزان نوابی رییس حقوق بشر و امور زنان وزارت امور خارجه اشتراک کرده بودند.

نمایندگان افغانستان در این نشست با اشاره به مشکلات اقشار مختلف مردم، به ویژه زنان و دختران کشور در مناطق تحت ادارهٔ طالبان، تأکید ‌کردند که اگر جامعهٔ جهانی و اتحادیه اروپا از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقابل تروریستان حمایت نکنند، آنان، شاهد سرازیر شدن سیل مهاجران افغان به کشورهای منطقه و جهان، افزایش قاچاق مواد مخدر و پیروزی افراط‌ ‌گرایی و تروریزم در افغانستان و منطقه خواهند بود.

نمایندگان افغانستان حمایت اتحادیهٔ اروپا از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی را مهم و ارزنده خواندند و خواهان تداوم همکاری‌های این اتحادیه با نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، شدند.

اعضای پارلمان اروپا سطح بلند خشونت‌ها را غیر قابل قبول خواندند و از طالبان خواستند که به جنگ خاتمه بدهند ، آتش‌بس‌ را تأمین کنند و بحران را از طریقه مذاکره حل و فصل کنند. اشتراک کنند‌گان بر از بین بردن پناه‌گاه‌های امن تروریستان در خاک پاکستان تأکید کردند و از پاکستان خواستند که طالبان را به میز مذاکره برگرداند.

در ادامه، پتروس استری وسیوس؛ خانم هانا نیومن، اریک مارکوارت، مایک والاس، میکسر سیون اعضای پارلمان اروپا، پیرامون چگونگی تداوم حمایت آن اتحادیه با افغانستان صحبت کردند و وعده سپردند که آنان اجازه نخواهند داد که زنان افغانستان بار دیگر به دوران سیاه گذشته برگردند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا