اخبارجهان

نگرانی غرب از تقویت روابط روسیه و ترکیه

کابل، ۱۶ اسد، باختر
مقامات شش کشور غربی پیرامون دیدار چهار ساعته رجب طیب اردوغان و پوتین روسای جمهور ترکیه و روسیه در شهر سوچی که برای گسترش روابط و همکاری تجاری و انرژی انجام شد، ابراز نگرانی کردند.
آژانس باختر به نقل از روزنامه فایننشل تایمز، کشورهای غربی درباره تقویت همکاری در روابط اقتصادی میان ترکیه و روسیه هشدار دادند و اعلام کردند ممکن است ترکیه به عنوان عضوی از ناتو با اقدامات تلافی‌ جویانه تنبیهی در صورت کمک به روسیه برای دور زدن تحریم‌ ها مواجه شود .
از سوی دیگر واشنگتن بارها هشدار داده است کشورهایی را که به روسیه برای دور زدن تحریم ‌ها کمک کنند، با تحریم ‌های دوم مورد هدف قرار خواهد داد. با وجود این اتحادیه اروپا درباره این موضوع محتاطانه برخورد کرده است.
باوجود این یک مقام ارشد غربی در مصاحبه با این روزنامه گفت کشورهایی که علیه روسیه تحریم‌ هایی را اعمال کردند، می ‌توانند علیه انقره نیز آن را تکرار کنند و از شرکت ‌ها غربی درخواست کنند روابط‌شان را با ترکیه قطع و یا کم کنند، اما این خطر وجود دارد که این اقدام موجب گسترش روابط روسیه و ترکیه شود.
جنگ روسیه و اوکراین، ترکیه را از لحاظ استراتیژیک به مکانی مهم که کنترول دسترسی به کانال ها و تنگه‌ های دریای سیاه و دریای مدیترانه را دارد مبدل کرده است. سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا