اخبارجهان

هشدارشهباز شریف، از وضعیت وخیم اقتصادی در پاکستان

کابل، ۱۵دلو ، باختر
شهباز شریف،‌ نخست وزیر پاکستان می گوید: اقتصاد کشورش با وضعیت غیرقابل تصوری مواجه است ، او خواستار همکاری جهانی با پاکستان برای عبور از این وضعیت بحرانی شده است.
او این اظهارات را در حالی بیان کرده که ذخایر ارز خارجی در بانک مرکزی پاکستان حدود سه میلیارد دلار کاهش داشته که به سختی برای تامین سه هفته واردات به کشور کافی است.
دولت، تاکنون قیمت سوخت را افزایش داده و سقف قیمت غیررسمی بر روی نرخ ارز را به عنوان بخشی از تلاش ها برای برآورده کردن الزامات صندوق بین المللی پول، حذف کرده است.
امروز، یک دالر امریکایی در برابر ۳۲۸ کلدار تبادله شد که صعود بی سابقه روپیه پاکستانی را، نشان می دهد.
هیئتی از صندوق بین المللی پول، برای آخرین مذاکرات به منظور احیای کمک های مالی حیاتی به این کشور که ماه ها متوقف شده بود، به پاکستان سفر کرده است.
شمیم شاهد خبرنگار و تحلیلگر پاکستانی هم هشدار داده است که وضعیت اقتصادی پاکستان از بحران بسوی فاجعه روان است، او نا منظم بودن بودجه ملی را عامل شکست اقتصاد در آن کشور میداند و تاکید دارد که اختصاص یافتن بودجۀ بیشتر به ارتش از عوامل اصلی بحران جاری در آن کشور است.
ذخایر ارزی پاکستان در حال، حاضر ۴.۳ میلیارد دالر است که کم ترین میزان در تقریباً یک دهۀ گذشته، خوانده می شود.
شمیم شاهد، راهکار داخلی و خارجی پاکستان نادرست بوده است. حاکمان و مقامات پاکستان همیشه با کشور های همسایه در خصومت قرار داشته اند. زمانی که روابط با کشور های همسایه خراب باشد و با آنها تجارت نباشد ، اقتصاد همین طور خراب می شود. یک دلیل عمده همین است. دلیل عمدۀ دیگر این است که مصارف دفاعی خیلی زیاد است و دیگر اینکه سکتور تولیدات کاملاً نادیده گرفته شده است.
باید گفت:ارزش سهام پاکستان از دو ماه ، رو به کاهش نهاده است.
پاکستان انتظار دارد، هفته آینده بسته کمک های خارجی را دریافت کند، تا بتواند از فروپاشی اقتصادی جلوگیری نماید.
صندوق بین المللی پول، مذاکرات با وزارت مالیۀ پاکستان در مورد وام به آن کشور را تعلیق کرده و گمان نمی رود که ماه آیندۀ میلادی از سر گرفته شود.
رئیس بانک مرکزی پاکستان هم گفته است: ذخایر ارزی پاکستان خیلی کاهش یافته اما افزود که طرح های روی دست است که از این مشکل تا اندازه ای کاسته شود.
او افزود که عدم کمک نقدی دالری از سوی صندوق بین المللی پول و کشورهای دوست ، باعث شد که ذخایر ارزی پاکستان، به بیش از چهار میلیارد دالر کاهش یابد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا