اخبارجهان

هشدار بایدن به طالبان و واکنش این گروه به خروج قوا

واشنگتن/صدای امریکا/ ۲۷حمل/ باختر

جو بایدن، رییس جمهور امریکاپس از اعلام تاریخ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به گروه طالبان هشدارداد که در این جریان در فکر انجام حملات بر این نیروها نباشد، در غیر آن با پاسخ جدی مواجه خواهند شد.

بایدن روز چهارشنبه گفت: “طالبان باید بدانند اگر آنان در زمانی که خارج می‌شویم بر ما حمله کنند، از خود و شرکای خود با تمام ابزاری که در درسترس داریم دفاع خواهیم کرد.”

امریکا سال گذشته با گروه طالبان توافقنامهٔ را امضا کرد که براساس آن باید تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می افغانستان را ترک کنند.

اما براساس تصمیم رییس جمهور بایدن، روند خروج این نیروها به تاریخ اول ماه می آغاز می شود و پیش از ۱۱ سپتمبر تکمیل خواهد شد؛ تصمیمی که گروه طالبان آنرا نقض توافقنامهٔ دوحه خوانده اند.

گروه طالبان با نشر اعلامیهٔ گفته اند که این تاخیر چندین ماههٔ خروج نیروها از افغانستان نقض واضح توافقنامهٔ دوحه بوده و خلاف تعهدات آن است.

این گروه از کشورها و سازمان‌های حاضر در زمان امضای توافقنامه خواسته است بر امریکا فشار بیاورند تا تمامی نیروها تا اول ماه می افغانستان را ترک کنند.

گروه طالبان همچنان گفته اند که این امر عواقبی را در قبال خواهد داشت که مسوول آن امریکا خواهد بود.

این در حالی است که ناتو نیز گفته است، از آنجایی که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد، نیروهای بین المللی روند خروج شان را در مدت چند ماه تکمیل خواهند کرد، اما اگر طالبان در این مدت بر نیروهای بین المللی حمله کنند با پاسخ قوی مواجه خواهند شد.

انتظار می‌رود که کنفرانس صلح افغانستان به تاریخ ۲۴ اپریل در استانبول برگزار شود، با وجود آن که حکومت افغانستان برای اشتراک در آن اظهار آمادگی کرده است، گروه طالبان گفته اند که پیش از خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان در هیچ گونه کنفرانسی اشتراک نخواهند کرد. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا