اخبارجهان

هند مانع بزرگ برای امریکا در جهت منزوی کردن روسیه

کابل، ۱۲ سنبله، باختر
هند مهم ترین شریک تجاری امریکا با افزایش خرید مواد سوخت از روسیه، تلاش های بایدن برای منزوی کردن روسیه را تضعیف کرده است.
آژانس باختر به نقل از سایت خبری آکسیوس، دو قدرت جهانی با افزایش خرید مواد سوخت روسیه و پیوستن به روسیه در تمرینات نظامی این هفته، تلاش ‌های غرب برای منزوی کردن روسیه و کاهش درآمد کرملین را تضعیف می کنند.
چین در اوج رویارویی با امریکا، به مسکو نزدیک تر شده است و هند موضع بی طرفانه یی را در جنگ اوکراین اتخاذ کرده است.
در رابطه هند و چین، چیزی فراتر از تجارت عادی در جریان است و هر دو کشور خرید مواد سوخت خود از روسیه را به طرز قابل توجهی افزایش داده اند. هند قبل از حمله روسیه کمتر از یک ٪ از صادرات مواد سوخت روسیه را تشکیل می داد اما این رقم به میزان ۱۳٪ تا ماه جولای افزایش یافته است که به از دست رفتن سهم روسیه در بازار اروپا کمک کرد.
قصر سفید به منظور توقف فایده و قیمت بالای مواد سوخت برای روسیه که در نتیجه حمله به اوکراین پدید آمده است، به دنبال تعیین قیمت دقیق مواد سوخت روسیه است.
وزیران اقتصاد هفت کشور صنعتی جهان دیروز جمعه ۱۱ سنبله در یک نشست آنلاین درباره تعیین قیمت دقیق برای مواد سوخت صادراتی روسیه به توافق رسیدند.
برای این که این شیوه موثر واقع شود، آنها به حمایت دهلی نو نیاز دارند. والی آدیمو معاون وزیر مالیه امریکا هفته گذشته از دهلی نو بازدید کرد و گفت که گفتگوی بسیار سازنده یی با مقامات هندی داشته است.
اما هند تاکنون در این زمینه ابراز تعهد نکرده است و از قیمت پایین مواد سوخت فایده می برد اما نسبت به تحریک مسکو محتاط است به ویژه این که بشدت از نظر نظامی به سلاح های روسیه متکی است.
روابط نزدیک و بلند مدت بین هند و روسیه این هفته در مانور نظامی وستوک به نمایش گذاشته می شود که شامل حضور چین و دیگر کشورها است.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا