اخبارجهان

واکنش چین بعداز سفر پلوسی به تایوان چگونه خواهد بود

کابل، ۱۲ اسد، باختر
روزنامه چینی ساوت چاینا مورنینگ در گزارشی نوشت، چین پس از سفر پلوسی به تایوان، قدرت بیشتری از خود نشان خواهد داد.
آژانس باختر به نقل از آژآنس خبری اسپوتنک، نشریه چینی ساوت چاینا مورنینگ پست می نویسد، چین پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان، بیش از پیش نسبت به هنجارهای غیررسمی که تاکنون توانسته صلح با تایوان را حفظ کند، بی اعتنایی بیشتری نشان خواهد داد.
در این گزارش آمده است، صحبت بر سر به اصطلاح مرزی در تنگه تایوان منطقه شناسایی دفاع هوایی جزیره و منطقه اقتصادی انحصاری دریایی مطرح بحث است.
این روزنامه خاطرنشان می کند که هر دو طرف تا کنون هنجار های غیر رسمی مرزی را رعایت می ‌کردند اما با توجه به سفر اخیر پلوسی به تایوان، این احتمال وجود دارد که طیاره های قوای نظامی چین از مرز بیشتر عبور کرده و به عنوان نمایش قدرت و نارضایتی مدت زیادتری به سمت تایوان بمانند.
روزنامه مینویسد، بیجینگ رسماً به تدریج خط مرزی را بیشتر و بیشتر نادیده گرفته و عملاً آن را به خطی نامریی تبدیل خواهد کرد.
نانسی پلوسی در سفر که به تایوان داست گفت، سفر ما به هیچ وجه با سیاست دیرینه ایالات متحده که بر اساس قانون روابط تایوان در سال ۱۹۹۷، بیانیه های مشترک ایالات متحده و چین و تضمین ‌های شش گانه هدایت می شود، در تضاد نیست.
در واکنش به این اقدام وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت خیانت امریکا درخصوص تایوان تنها به اعتبار واشنگتن صدمه می ‌زند.
وانگ تاکید کرد، اصل چین واحد، مورد توافق جامعه بین‌المللی، بنیاد سیاسی روابط چین با سایر کشورها، در مرکز منافع اصلی چین و خط سرخ است که نمی ‌توان از آن عبور کرد.
وی خاطرنشان کرد، امریکایی ها به طور دائم حاکمیت چین را در مورد مسئله تایوان به چالش می‌کشند و سیاست چین واحد را بی ‌اهمیت جلوه می ‌دهند.
وانگ تاکید کرد، شرم آور است که امریکا وعده خود در مورد مسئله تایوان را زیر پا می ‌گذارد و این اقدام تنها منجر به صدمه به اعتبار ملی این کشور می ‌شود.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا