اخبارصحت

وزارت صحت عامه به همه افغانان به گونۀ یکسان و بدون هیچ‌گونه تبعیض خدمات صحی عرضه می‌کند

کابل / 11 جدی / باختر

وزارت صحت عامه به همه افغانان به گونۀ یکسان و بدون هیچ‌گونه تبعیض خدمات صحی عرضه می‌کند، این مطلب را داکتر عبدالباری عمر معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز در کابل در یک نشست خبری بیان کرد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ در این نشست که در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شده بود، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه خاطر نشان کرد که این وزارت توانست که از پنج ماه بدینسو دروازه‌های مراکز صحی را در سراسر کشور با امکانات ناچیز باز نگه‌دارد.

وی افزود: وزارت صحت عامه یک وزارت غیر سیاسی است و باید از سیاست دور نگه‌داشته شود و این وزارت متعهد است که به همه افغانان به گونۀ یکسان و بدون هیچ‌گونه تبعیض خدمات صحی عرضه کند.

عمر گفت که در نظام پیشین بخش صحت حدود 90 در صد متکی به کمک‌های خارجی بود و این کمک‌ها به مردم افغانستان بود، نه به نظام سیاسی این کشور. به گفتۀ وی؛ پس از تحول سیاسی در کشور این روند قطع شد که این امر سبب ایجاد یک حالت بحرانی در کشور شد. وی از  تمام نهادها و سازمانهای امداد رسان خواست که به کمک‌های شان به مردم افغانستان مانند گذشته ادامه بدهند.

بر اساس معلومات داکتر عبدالباری عمر؛ وزارت صحت عامه در پنج ماه گذشته 481 هزار و 75 بیمار را بستر و تداوی کرده است. در همین مدت 22 میلیون و 984 هزار 574 بیمار به مراکز صحی در کشور به منظور تداوی و یا هم مشوره گرفتن مراجعه کرده‌اند. داکتر عمر افزود که 3 هزار و 800 مرکز صحی در سراسر کشور وجود دارد که هر مرکز آن به طور اوسط روزانه حدود 200 مراجعه کننده داشته است.

هم‌چنان کارمندان وزارت صحت عامه توانسته اند که در این مدت 69 هزار 318 عملیات جراحی بزرگ و 144 هزار و 374 عملیات کوچک را انجام دهند.

در همین‌حال معین وزارت صحت عامه برای بهبود بخش صحت کشور در آینده از برنامه‌های این وزارت خبر داد و گفت که رهبری این وزارت شب و روز تلاش می‌کند که سکتور صحت معیاری شود.

وی گفت که در حال حاضر بیش از 40 هزار دواخانه در کشور وجود دارد که حدود 14 هزار آن معیاری است و متباقی به گونۀ غیر معیاری خدمات ارائه می‌کند.

عمر در مورد برنامه‌های وزارت صحت عامه برای تداوی معتادان در کشور معلومات داد و گفت که 88 مرکز برای تداوی معتادان در کشور وجود دارد که به جز 3 شفاخانه که در ساختمان‌های دولتی است، متباقی همه در مکان‌های کرایی فعالیت می‌کنند.

به گفتۀ وی؛ حدود 3.5 میلیون معتاد در کشور وجود دارند که این رقم تحفۀ اشغال و نظام قبلی است.

وی اضافه کرد: هرگاه یک معتاد روزانه 3 دالر مصرف داشته باشد، در این صورت روزانه 10.5 میلیون دالر سرمایه کشور مصرف معتادان می‌شود. وی اطمینان داد که برای رفع این مشکل وزارت صحت عامه در هماهنگی با اداره‌های مربوط پلان‌های موثری روی دست دارد.

وی هم‌چنان در پنج ماه گذشته از ثبت 10 هزار و 54 واقعۀ مثبت کرونا در کشور خبر داد که از این جمله حدود 650 تن وفات و متباقی تداوی شده اند.

در اخیر به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داده شد.

وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا