(DR)اخبار(DR)جهان

وزیر دفاع روسیه: جهان چند قطبی میشود

کابل /۱۰ ثور/ باختر
وزیر دفاع روسیه میگوید: جهان چند قطبی میشود و این یک امر حتمی است.
وزیر دفاع روسیه هشدار داده که اقدامات امریکا و متحدانش امنیت جهانی را ضعیف خواهد کرد. او همچنین از ظهور جهان چندقطبی جدید خبر داده و آن را غیرقابل برگشت توصیف کرده است.
سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه همچنین گفته «واشنگتن به طور یک‌جانبه معاهده موشک‌های ضد بالستیک را فسخ کرد، از تصویب معاهده نیروهای مسلح متعارف اروپا خودداری کرد و سپس از معاهده نیروهای هسته‌ یی خارج شد»
وزیر دفاع روسیه این اظهارات را در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در دهلی‌ نو، پایتخت هند، بیان کرده است.
وزیر دفاع روسیه محیط بین‌المللی را ناپایدار خوانده است و گفته است شکل‌گیری یک جهان چندقطبی جدید و به شدت غیرقابل برگشت در حال وقوع است.
به گفته او، در حالی‌ که امریکا و متحدانش برای بازگرداندن حضور نظامی در آسیای مرکزی تلاش می‌کنند، روسیه در حال افزایش آمادگی رزمی برای پایگاه‌های خود در قرغیزستان و تاجیکستان است.
این گفته ها میرساند که تنش میان مسکو و واشنگتن به شدت افزایش یافته است و حمله روسیه به اوکراین عامل اصلی این تنش است.
به دنبال بروز مشکلات میان این دو قدرت٬ دسته بندی راهبردی میان کشور ها بیشتر شده است٬ امریکا میخواهد بر جمهوریت های شوروی سابق تسلط پیدا کند در حالی که چین٬ ایران و روسیه در یک جبهه علیه این ماجراجویی ها ایستاده اند٬ همچنان کشور های چون برازیل٬ ترکیه و سعودی که بیش از این متحدان اصلی امریکا بودند اکنون تلاش دارند که بیشتر مستقل عمل کنند که نمایانگر کوچک شدن حلقه دوستان امریکا در سطح جهان است٬ همچنان شکل گیری ایتلاف های جدید میان کشور میرساند که گفته های وزیر دفاع روسیه قریب با واقعیت ها است. ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا