اخبارفرهنگجامعه

پيام ماندنی عاشورا؛ در هر زمانی با ظلم و ستم بجنگيم و تسليم آن نشويم

کابل ،۱۶ اسد، باختر
فردا دهم محرم سالروز شهادت امام حسین نواسه پیامبر بزگوار اسلام است، راد مردی که در برابر بی عدالتی ایستاده شد و برای بشریت درس ايثار و شجاعت و شهامت آموخت.
دهم محرم یا روز عاشورا در حیات مسلمین اهمیت ویژه دارد در این روز حضرت امام حسین نواسه پیامبر بزرگوار اسلام در برابر تحجر و خود کامگی های یزید ایستاده شد تا از ارزش بزرگ اسلامی که از پیامبر بزرگوار اسلام نبی اکرم‹ صلی الله علیه و سلم › برای مسلمین به ارث رسیده بود، دفاع کند.
امام خواهان جلوگیری از بدعت ها و تغییر وضع نامناسب در آن زمان بود. او با دور شدن از ارزش های اصیل اسلامی مخالفت می کرد و خواهان برقراری نظام سیاسی مطلوبی بود که در اسلام و آموزه های اصیل قرآن مطرح شده است.
در دهم محرم امام حسین و یاران با وفایش در یک معرکه نا برابر مگر حق طلبانه در برابر سپاه یزید، به شهادت رسید و کار نامه ماندگاری از خود بجا گذاشت که میتوان آن را درس ایثار و از خود گذری در برابرخودکامگی و جاه طلبی یزید دانست، او عاشورا را رقم زد و آن را به صدای آدمیان عدالت خواه مبدل کرد و از خود یادگار همیشگی به جا گذاشت.
امام از عاشورا، درس عشق، مقاومت، استقلال، ايثار، فداکاری، از خود گذری را به ما تعریف کرد که هر انسان با اراده میخواهد که عاشورایی شود، حق بین و عدالت خواه باقی بماند.
پيام عاشورا به ما اين است که در هر زمانی با ظلم و ستم بجنگيم و تسليم آن نشويم، قیامی که به ما نشان داد عدالت خواه و حق طلب باقی بمانیم و سلطه گرایی را نفی کنیم.
عاشورا درس های واضح دارد که باید آن را آموخت و رعایت کرد، عاشورا را باید با فلسفه اصیل دریافت و بر خود و جامعه تطبیق کرد، از هر نوع خرافات و افراطیت خود داری و جلوگیری کنیم. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا