اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

چهارهزار کودک پناهجوی افغان، درهوتل‌های بریتانیا بدون سرنوشت زندگی می‌کنند

 

کابل ۶  قوس باختر

یک روزنامه چاپ بریتانیا که به زبان فارسی نشرات دارد،  گفته است که چهار هزار کودک  افغان که در جریان روند انتقال به بریتانیا انتقال یافته اند، همچنان در هوتل ها زندگی می کنند.

ایندیپندنت فارسی در آخرین شماره خود گفته است،  حدود چهار هزار کودک افغان که پس از تسلط دو باره امارت  اسلامی بر افغانستان، همراه با خانواده‌های شان به بریتانیا رفته‌اند، همچنان در هوتل‌ زندگی می‌کنند. آنان دور از مکتب  اند، در کنار آن که تاکنون برای شان سرپناه تدارک دیده نشده است، از رفتن به مکتب هم محروم اند؛ در حالی که خواست اولی هر کدام از این کودکان، رفتن به مکتب است.

این چهار هزار کودک، در جمع ۹ هزار و ۲۴۲ نفری اند که حدود یک و نیم سال قبل، در جریان روند تخلیه به انگلستان انتقال یافتند، مگر تا هنوز صاحب خانه نشده اند. این افراد که بیشتر شان با خانواده های شان اند، در ۶۳ هوتل در لندن و شهر های دیگر بریتانیا اسکان داده شده اند؛ آنان به وقت غذا دسترسی دارند. پول اقامت این خانواده ها، در هوتل را دولت بریتانیا می پردازد ودر آمد پولی ندارند و همچنان اجازه کار نیز برای شان داده نشده است. مشکل در این است که اصلا تا کنون پرونده های مهاجرت آنان بررسی نشده است.

قبل از این، درخواست اقامت ۲۱۷ نفر از سوی دولت بریتانیا ، به دلایل مختلف رد شده است. بریتانیا تاکنون صدها مهاجر دیگراز کشور های دیگر را به کشور افریقایی ‹روندا›انتقال داده است. خانواده های افغان که در هوتل های بریتانیا زندگی دارند،  نگران آن اند که مبادا آنان نیز به کشور سوم انتقال یابند.

پس از فروپاشی دولت جمهوری در افغانستان و بازگشت دو باره امارت اسلامی  به قدرت، هزاران افغان  به نام این که جان شان در خطر است، از سوی امریکا و متحدین آن به خارج از افغانستان انتقال یافتند، مگر اکثریت مطلق آنان در بی سرنوشتی به سر می برند و هنوز هزاران شهروند افغان  درکمپ‌های موقت در امارات متحده عربی، قطر و آلبانی همچنان منتظر ورود به آمریکا یا یکی دیگر از کشورهای غربی‌اند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا