اخبارجهان

چین، هر گونه تلاش برای اعلام استقلال تایوان را به شدت سرکوب خواهد کرد

کابل،۲۱ جوزا،باختر
فونگخه، وزیر دفاع چین، در جنگ علیه تایوان تردید نخواهیم کرد و هر گونه تحرک را سرکوب خواهیم کرد
همزمان با تشدید تنش‌ ها در روابط ایالات متحده و چین و در اولین گفتگوهای مستقیم در سطح وزرای دفاع دو کشور از زمان روی کار آمدن دولت دموکرات ها در آمریکا، فونگخه، وزیر دفاع چین خطاب به لوید آستین، همتای آمریکایی خود تاکید کرد که بیجنگ در تهاجم به تایوان تردید نخواهد کرد.
فونگخه تاَکید کرد که چین هر گونه تلاش برای اعلام استقلال تایوان را به شدت سرکوب خواهد کرد و از واشینگتن خواست فورا از فروش هر گونه تسلیحات هجومی به تایوان خود داری کند.
در اولین تلاش برای تضمین عدم تحول تنش ‌های گسترده میان دو کشور به حوادثی ناشی از سوء‌ تفاهم یا تبدیل پیام‌ های اشتباه به اقدام نظامی، دو وزیر دفاع آمریکا و چین در اولین گفتگو از زمان روی کار آمدن بایدن، در اجلاس شانگری لا در سنگاپور دیدار کردند.
در این دیدار لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به همتای چینی خود متذکر شد که بیجنگ نباید از روسیه پشتیبانی کند.
در عین حال تلاش‌ های دو طرف در این دیدار بر کاهش تنش ‌ها در روابط دو کشور متمرکز شد.
از طرفی رسانه‌ های چینی اعلام کردند بیجنگ از فرصت این اجلاس برای بررسی همکاری‌ با ایالات متحده استفاده خواهد کرد.
روابط میان چین و ایالات متحده اخیرا شاهد تنش و عدم توافق میان دو اقتصاد بزرگ جهان درباره تعدادی از قضیه های بود از جمله بارز ترین آن حاکمیت تایوان، حقوق بشر و علاوه بر آن فعالیت ‌های نظامی بیجنگ در دریای جنوبی چین بوده است.
از سویی جنگ روسیه علیه اوکراین نگرانی‌ ها را در جزیره تایوان، که چین آن را بخشی از خاک خود می‌ داند، تشدید کرده است. چین همواره تهدید کرده است برای ضمیمه کردن تایوان به مام میهن، حتی اگر لازم شود به زور متوسل خواهد شد.
همزمان با آغاز جنگ در اوکراین، تسای آنگ ون، رئیس جمهوری تایوان از دولت خود خواست ضمن ارتقای توان رزمی برای مقابله با هر گونه اقدام احتمالی از سوی قوای بیگانه، در حالت آماده ‌باش کامل قرار گیرد.
لوید آستین پیش ‌تر تاکید کرده بود که واشینگتن مصمم است تا در پاسخ به تهدید فزاینده چین برای تایوان، کمک‌ های تسلیحاتی و آموزش نظامی را گسترش دهد.
او در گفتگو با نشریه نیکئی آسیا، با مقایسه اوکراین و تایوان، ضمن اشاره به این‌ که ایالات متحده به اوکراین نیروی نظامی نفرستاد، تاکید کرد، این دو سناریو کاملا با هم متفاوت است، که به ‌طور ضمنی احتمال اعزام نیرو به تایوان برای مقابله با تهدیدهای چین، را باز می‌ گذارد.
وزیر دفاع آمریکا پیش از سفر به آسیا گفته بود، ایالات متحده تکنالوژی و خدمات دفاعی لازم را در اختیار تایوان قرار می‌ دهد تا این کشور توانایی خود را برای دفاع متناسب در برابر تهدید‌ های چین حفظ کند.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا