(DR)اخبار(DR)جهان

چین؛ آمریکا را بزرگترین نقص کننده حقوق بشر در جهان خواند

 

کابل، ۱۰ حمل، باختر

دفتراطلاعات شورای دولتی چین در«گزارش نقض حقوق بشر ایالات متحده در سال ۲۰۲۲» اعلام کرد که واشنگتن یکی از بزرگترین نقص کنندگان حقوق بشر درجهان است.

شورای دولتی چین  که معتبر ترین نهاد سیاسی در آن کشور است، دراین گزارش که با ارقام ارائه شده است گفته است، آمریکا تاکنون علیه بیش از ۲۰ کشور جهان از جمله از سال۱۹۶۲در برابر کوبا٬ از سال ۱۹۷۹ در برابر ایران٬ از سال  ۲۰۱۱ در برابر سوریه وار سال ۲۰۲۱ در برابرافغانستان دست به تحریم‌های یک جانبه زده است.

این گزارش با نام بردن از آمریکا به عنوان پرکارترین مجری تحریم‌های یک جانبه در جهان، تاکید کرده است: ایالات متحده سیاست قدرت را در جامعه بین‌المللی دنبال می‌کند، مکرراً از زور استفاده می‌کند، جنگ‌های نیابتی به راه می‌اندازد و تبدیل به یک خرابکار صلح جهانی شده است.

این گزارش می‌افزاید: بر اساس پروژه هزینه‌های جنگ که نهاد اکادمیک براون واقع در ایالت «پراویدنس» آمریکا انجام آن را برعهده داشت، واشنگتن در پوشش وبا بهانه  فعالیت‌های ضد تروریستی ، تا امروز حدود ۹۲۹ هزار نفر را کشته و ۳۸ میلیون نفر دیگر را در ۸۵ کشور دنیا آواره کرده است.

در این گزارش همچنان آمده است: بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، پنتاگون ۲۳ جنگ نیابتی را در منطقه خاورمیانه و قاره‌های آسیا و اقیانوسیه تحت برنامه‌ای به نام “هی ۱۲۷ ” راه‌اندازی کرده است.

تحت این برنامه، نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده مجاز به آموزش نیروهای نیابتی برای انجام مأموریت‌های آمریکا در خارج از این کشور هستند.

این گزارش در ادامه به نقض جدی حقوق مهاجران توسط ایالات متحده پرداخته و این برخورد دولت آمریکا را تقبیح کرده است.

زندان گوانتانامو از دیگر مواردی است که در این گزارش به عنوان فصل زشتی از نقض بی‌امان حقوق بشر توسط ایالات متحده از آن یاد شده و امتناع آمریکا از بستن این زندان را نمونه آشکار عدم پایبندی واشنگتن به موازین حقوق بشر برشمرده است.

این زندان در سال ۲۰۰۲ در پایگاه دریایی گوانتانامو در سرزمینی اشغالی در جزیره کوبا افتتاح شد. این گزارش فرستادن ۷۸۰ نفر به این زندان که بدون محاکمه و با رفتارهای ظالمانه و غیرانسانی در آن جا محبوس شده‌اند، را محکوم کرده است.

سال گذشته، کارشناسان مستقل شورای حقوق بشرسازمان ملل خواستار بسته شدن این زندان و محاکمه مسئولان آن شدند./ ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا