سیاستاخبار

چین و هند؛ برای صلح و ثبات افغانستان رویکرد مثبت با هم دارند

کابل ۱۶ اسد باختر
هند و چین با آن که که در بسا از مسایل دو جانبه و منطقه یی رویکرد رقابتی با هم دارند مگر برای صلح و ثبات افغانستان رویکرد مثبت از خود نشان داده اند و بر همکاری دو جانبه در این خصوص تاکید کرده اند.
در ماه های اخیر تماس های هند و چین در خصوص افغانستان بیشتر شده است، با آن که چین و پاکستان در برابر همسایه شان ‹ هند › با هم متحد اند مگر چین در دیپلماسی منطقه یی خود به این باور است که هند نباید از مسایل مربوط به افغانستان کنار زده شود.
اخیرا فرستاده ویژه چین برای افغانستان سفری به دهلی داشت و با مقام های وزارت خارجه هند درباره مسائل مربوط به وضعیت افغانستان و ادامه کمک های بشردوستانه با این کشور دیدار و گفتگو کرده است.
تایمز آف ایندیا گزارش داده است«یوئه شیائوونگ»، فرستاده ویژه چین برای افغانستان، این هفته از هند بازدید کرد تا در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کند. این دومین سفر دوجانبه هر دو طرف در مورد افغانستان است»
روزنامه گفته است« دیدار یوئه شیائوونگ مهم است زیرا بیجنگ، به رغم روابط نزدیکش با پاکستان، تأیید می کند که هند یکی از سهام‌داران تجاری و شرکای مهم در افغانستان است»
یوئه بعد از گفتگو با همتای هندی خود جی پی سینگ گفت «دو طرف توافق کردند که تعامل را تشویق و گفتگو را تقویت کنند و برای صلح و ثبات افغانستان رویکرد مثبت از خود نشان دهند.»
هند و چین از چند سال به اینطرف به دنبال همکاری درساحه افغانستان اند، آنها روی تقویت روابط به منظور ایجاد اعتماد و درک متقابل و تصمیم گیری برای کار مشترک روی پروژه های اقتصادی در افغانستان توافق دارند.
باید گفت که روابط هند با امارت اسلامی افغانستان نیز در حال عادی شدن است، هند سفارت خود در کابل را که بعد از استقرار مجدد امارت اسلامی تعطیل شده بود فعال کرده است و پرواز طیارات شرکت های هوایی از افغانستان به دهلی از سر گرفته شده است و در جریان ده ماه گذشته هزاران تن گندم به افغانستان فرستاده است. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا