سیاستاخبار

کابلوف؛ نظرغربی ها در مورد امارت اسلامی اهمیت چندانی ندارد

کابل ۸ اسد باختر
نمایندۀ ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان گفته است؛ نظر غرب درباره به رسمیت شناختن امارت اسلامی در افغانستان اهمیت ندارد.
این گفته ها در حالی بیان میشود که امریکا و غرب برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی در افغانستان همیشه شروطی را پیش کرده اند اما نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان گفته است که نظر غرب درباره به رسمیت شناختن امارت اسلامی اهمیتی ندارد.
ضمیر کابلوف به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است نظر غربی‌ها درباره به رسمیت شناختن اداره جدید در افغانستان برای کسی اهمیت ندارد.
کابلوف در واکنش به اظهارات «توماس نیکلاسون» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان مبنی بر اینکه مقامات اتحادیه اروپا در کنفرانس تاشکند از عنوان دولت برای نظام جدید در افغانستان استفاده نکرده و افغانستان هیچ دولت رسمی ندارد، گفت: سئوال من این است که نظر غرب برای کی مهم است؟
ما با آنها‹افغانان‌ها و امارت اسلامی› به عنوان نهاد حکومتی فعلی صحبت داشتیم، بله ما از این لحاظ با آنها صحبت کردیم.
وی درباره پیشنهاد آمریکا جهت سپردن دارایی‌های منجمد شده افغانستان به یک صندوق امانتی و اداره آن توسط شخص ثالث، این پیشنهاد را گستاخانه خواند و تصریح کرد مسکو از درخواست دولت سرپرست افغانستان‹ امارت اسلامی› برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان حمایت می‌کند.
کابلوف تصریح کرد: اول از همه، ما از خواسته‌های امارت اسلامی(برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان) کاملاً حمایت می‌کنیم. این را در جریان کنفرانس مطبوعاتی و در دیدار با آمریکایی‌ها بیان کردم. این یک پیشنهاد کاملاً گستاخانه است، به این معنی که واشنگتن رئیس‌ بانک مرکزی افغانستان را منصوب خواهد کرد و در نتیجه جریان‌های مالی و اقدامات مقامات را دستکاری خواهد کرد.
وی افزود: آنان ‹ امریکایی›این کار را به مدت 20 سال انجام دادند، زمانی که قدرت نظامی در افغانستان را در دست داشتند. طالبان البته به عنوان یک قدرت مستقل و نمایندگان یک کشور مستقل این را قبول ندارند.
این دیپلمات روس همچنین خاطر نشان کرد مسئولیت آمریکا و غرب این است که اقتصاد افغانستان را به وضعیت عادی بازگردانند و در مقابل خساراتی که طی 2 دهه گذشته به افغانستان وارد کردند، غرامت بدهند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا