(DR)اخبار(DR)فرهنگ(DR)جامعهTOP(DR)

کارساخت مدرسه دارالعلوم خراسان در بدخشان آغاز شد


بدخشان، ۶ جوزا، باختر
مدرسه دینی دارالعلوم خراسان در ولسوالی شهربزرگ ولایت بدخشان، در زمینی به مساحت شش جریب و حمایت مالی باشنده‌گان این ولسوالی تهداب گذاری شد.
به گزارش آژانس باختر؛ کار ساخت این مدرسه به عنوان شاخه‌ی از مدارس جهادی، امروز از سوی مسئولان حکومتی از جمله معین پالیسی اداره امور، مسؤلان ملکی و نظامی، علما و شهروندان «حوزه داونگ» ولسوالی شهربزرگ ولایت بدخشان، آغاز شد.
مولوی سیف الدین تایب، معین پالیسی اداره امور گفت: «این مدرسه درهماهنگی با وزارت معارف کشور به عنوان شاخه‌ی از مدارس جهادی ثبت شده و قراراست در زمینی به مساحت شش جریب به طور معیاری در دوطبقه ساخته شود.»
تابب افزود که کار ساخت مدرسه یادشده با کمک شخصی مسؤلان محلی و مردم این ولسوالی در مدت زمان یک سال کاری با فراهم سازی امکاناتی چون؛ تالار، صنوف درسی و ساحه سبز تمام می‌شود.
به گفته وی، دارالعلوم خراسان گنجایش بیش از یک هزار طالب العلم دختر و پسر را دارد و ۱۰ بست استادی از سوی وزارت معارف کشور نیز به این مدرسه مدنظر گرفته شده که شایقین می‌توانند همه مضامین دینی را در آن بیاموزند.
هم‌چنان، مفتی مجیب الرحمن آخندزاده، رئیس ریاست نظارت و تعقیب فرامین و احکام امارت اسلامی بدخشان افزود: « رهبری امارت اسلامی یک تشکیل وسیع را برای دستگاه معارف و تعلیمات اسلامی اختصاص داده است.»
بر اساس گفته‌های آخندزاده، هر مسجد می‌تواند یک بست تدریسی خصوصی داشته باشد و نظر به آن در هر قریه صنف‌های محلی ایجاد شده و شایقین پس از اکمال تعلیمات ابتدایی خود در این صنوف، برای دوره متوسطه و عالی به مدرسه‌ها مراجعه کنند.
در همین حال، حاجی عبدالغفور و مولوی عبدالرحمن، دو تن از باشنده گان« حوزه داونگ» ولسوالی شهربزرگ بدخشان از تهداب گذاری دارالعلوم خراسان ابراز خرسندی کرده گفتند که آنان برای ساخت این مرکز دینی از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نمی‌کنند.
گفتنی است که مدرسه یادشده قرار است با همکاری مالی مردم ۲۱ قریه حوزه «داونگ» در منطقه وندیان ولسوالی یادشده اعمار شود. فایزی / ربانی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا