اخبارفرهنگ

کتاب‌های مصباح القاری و مسجد خرقه مبارکه در هرات رونمایی شد

کابل، 14 میزان، باختر

با حضور داشت رئیس اطلاعات و فرهنگ، معلمان، فرهنگیان و شماری از عالمان دین، از دو کتاب با عناوین “مصباح القاری” و “مسجد خرقه مبارکه” در هرات رونمایی صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر؛ مولانا نعیم الحق حقانی رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات ضمن استقبال از اثرهای یاد شده، گفت: نویسندگی از افتخارات خوبی به هرات است و امیدواریم کتاب‌های بیشتری نویسندگان رونمایی شود.

حقانی افزود که ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات همواره از نویسندگان حمایت کرده است و به منظور فراهم‌سازی سهولت های هرچه بیشر برای چاپ اثر های انان تلاش می‌کند.

به گفتۀ وی، چاپ این کتاب‌ها می‌تواند عالمان را در مسایل دینی کمک کند.

در همین‌حال، مولوی عبدالقدیر امینی نویسنده این دو اثر می‌گوید که کتاب “مصباح القاری” در اصل از ابوالقاسم شاطبی بوده که در قرن چهارم هجری قمری نوشته شده است.

وی گفت که این کتاب از زبان عربی که روی موضوعات، تجوید، صرف، نحو و قراٸت نگاشته شده بود؛ به زبان فارسی برگردان و تشریح شده است که پس از حدود دوسال به چاپ رسید.

گفتنی است که کتاب مصباح القاری ترجمه و شرح “حرزالامانی و وجه التهانی” از اثرهای نوشته شده توسط علامه شاطبی است. ابوالقاسم شاطبی شاعر، نویسنده و عالم قرن چهارم بود که اثرهای زیادی را به زبان عربی نگاشته است.یوسفی/وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا